Spravne vybiti - jak je to na zavodech?


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Spravne vybiti - jak je to na zavodech?

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 15:43

Mam takovej hnidopisskej dotaz...
Na povel: "jestlize jsi skoncil, vybij zbran a prazdnou ukaz" naprosta vetsina lidi udela to, ze
a) vynda zasobnik
b) rychle vytahne zaver a drzi ho rukou vzadu, aby se rozhodci podival

Kdyz jsem delal zbrojak, ucil jsem se to takhle:
a) vyndat zasobnik
b) rychle vytahnout zaver (aby vylitla patrona) a pustit
c) opet vytahnout zaver a (pokud nic uz nevyleti) zkontrolovat komoru

Ted o co jde...
V ramci bezpecne manipulace se zbrani se vzdycky delaj veci tak, aby tam bylo nekolika nasobne jisteni, ze se nic nestane (tudiz, ze ani pri poslednim jisteni - pri rane jistoty nevyjde vystrel).
Jenze to, jak to vetsina lidi dela na zavodech podle me neni dobre.
Docela dost realisticky si dokazu predstavit, ze strelec zapomene vyndat zasobnik (strili-li to nekdo prvne, je to celkem stres), udela pak to, co vidi u ostatnich - trhne za zaver a podrzi ho vzadu -tzn. naboj vyleti z komory. Schvalne se podivejte na ty videa, z jakyho uhlu koukaj rozhodci na zbran - zarazenej zasobnik nemaj sanci videt... Nasleduje pak to, ze zavodnik pusti zaver a pri rane jistoty mu to najednou muze vystrelit (na zavodech za to dostane pojeb, mozna DQ, doma si ale v lepsim pripade ustreli televizi, v horsim trefi odrazem nekoho z clenu domacnosti).

Jsem osobne pro to, aby rozhodci dbali na to, aby pri kontrole sel budto zaver 2x dozadu (jednou pro vyhozeni naboje a jednou pro kontrolu komory) a nebo, aby bylo vyzadovano zachyceni zaveru skrz zachyt zaveru a prohlednuti nejen komory, ale i pohled skrz vyhozi okenko do zasobnikovy sachty.

Jde mi o to, ze kdyz si drzim zaver vzadu levou rukou, je technicky hodne narocny se pri tomhle uchopu podivat o do zasobnikovy sachty, jestli tam neco neni a pokud to prave nekdo osuli tim, ze si za zaver zatahne jen jednou a zapomene zasobnik ve zbrani, pri rane jistoty si bouchne.

Ma cenu s tim prudit na skoleni rozhodcich?
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 15:59

Ahoj
Je uplne jedno jestli natahnes zaver a rovnou ukazes prazdnou komoru, nebo natahnes a pustis zaver a pote ukazes prazdnou komoru.

Zasobniku ve zbrani si nemusej vsimnout, ale pokud by v nem byl jeste naboj, tak ten by v ty komore svitil a cekal az ho doprednej pohyb zaveru zasune do komory. Jinymi slovy, myslim ze kdyz se koukas do komory, nemuzes prehlidnout, ze tam ceka naboj na zavedeni do komory.

Myslim ze zaver 2x dozadu ti, pokud tam budes mit zasobnik s nabojema, vubec nepomuze. A pohled do sachty zasobniku je dle me zbytecnej, pripadny naboj pred komorou by byl myslim dostatecne videt. Nehlede na to ze to, ze soutezici vyndal ze zbrane zasobnik by mel rozhodci kontrolovat... tj. videt ze ho vyndal.

Scout
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » úte 18.7.2006, 16:01

Zda ma cenu prudit nevim, rozhodcim do toho kecat nebudu, mam na zadku jeste strelecky pliny.

Ja to delam tak, ze vyndam zasobnik, dvakrat i vickrat zacvakam, pak pretahnu a podivam se do komory a do zas. sachty, pak teprv spoustim a cvakam. Mam zato, ze pokud se clovek nadrti jeden postup vybijeni (byt mozna zbytecne prehnany), neni duvod ho nepouzit i po zavode, nez ukazu zbran rozhodcimu.

Tedy zacvakat zaverem, kouknout komora i sachta sam, pak rozhodci, spustit zaver, cvaknout jistotu, pouzdro.

PS. Ten zasobnik by se snad mel prilozit zvenku ke zbrani, aby bylo videt, ze tam nezustal...?

BTW. V Manualu obranne strelby jsem dokonce cetl, ze nekdo pri nabiti jeste malym potazenim zaveru kontroluje, zda je skutecne naboj v komore. Nekdo to tak praktikujete?
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 16:12

Ja mam zas za to, ze kdyzna pokyn rozhodciho v klidu, s rozmyslem, beze spechu a poradne vyndam zasobnik tak, abychom to oba videli, pak 1x natahnu poradne zaver, zkontroluju ze nekde vylelt naboj a drzim dokud oba nevidime, ze je prazdna, pak spustim a dam ranu jistoty, ze je to 100%.

Tedy vyjmou zasobni, natahnout zaver a visuelne kontrolovat exit naboje, kouknout do komory spolecne s rozhodcim, cvaknout, pouzdro.

> PS. Ten zasobnik by se snad mel prilozit zvenku ke zbrani, aby bylo
> videt, ze tam nezustal...?

Podle me zbytecne.

> BTW. V Manualu obranne strelby jsem dokonce cetl, ze nekdo pri
> nabiti jeste malym potazenim zaveru kontroluje, zda je skutecne
> naboj v komore. Nekdo to tak praktikujete?

Ja kdyz vedome nabiju nebo vybiju, tak uz to hned znova nekontroluju. Ale pokud pri treninku nebo manipulaci chci overit stav zbrane, delam to prave tak, poposunu zaver a koukam jestli mezirkou uvidim prazdnou komoru nebo hilznu. Takze napriklad doma tesne pred odmacnutim spouste radsi trikrat zkontroluju komoru, i kdyz vim, ze tam nic neni.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:14

_scout píše:Ahoj
Je uplne jedno jestli natahnes zaver a rovnou ukazes prazdnou komoru, nebo natahnes a pustis zaver a pote ukazes prazdnou komoru.

Zasobniku ve zbrani si nemusej vsimnout, ale pokud by v nem byl jeste naboj, tak ten by v ty komore svitil a cekal az ho doprednej pohyb zaveru zasune do komory. Jinymi slovy, myslim ze kdyz se koukas do komory, nemuzes prehlidnout, ze tam ceka naboj na zavedeni do komory.

Myslim ze zaver 2x dozadu ti, pokud tam budes mit zasobnik s nabojema, vubec nepomuze. A pohled do sachty zasobniku je dle me zbytecnej, pripadny naboj pred komorou by byl myslim dostatecne videt. Nehlede na to ze to, ze soutezici vyndal ze zbrane zasobnik by mel rozhodci kontrolovat... tj. videt ze ho vyndal.

Scout
To prave nemas tak uplne pravdu...
Pokud zaver tahas 2x dozadu a zapomenes tam zasobnik, tak i pri druhym natazeni vyleti naboj z komory a jednoznacne vidis, ze je neco spatne.
A ze je naboj v zasobniku videt z pohledu lehce ze strany a vic ze zadu - schvalne si to zkus, kor s CZou, ktera nema zrovna velky vyhozi okynko - koukni na video, z jakyho uhlu koukaj koukaj rozhodci, nebo z jakyho uhlu tam vidis ty - ten naboj je snadno k prehlidnuti.
Ze strelec vyndal zasobnik - na zavodech by to rozhodci "mel" videt, ale casto po ruznu prechazi za nim a videt to taky nemusi... A ucelem LOS neni jenom strilet bezpecne na zavodech, ale naucit lidi manipulovat se zbrani bezpecne kdekoli (tzn. i tam, kde mi za zadama nestoji rozhodci - tzn. naucit lidi co nejvic na sebe navazujicich bezpecnostnich prvku, aby selhani jednoho jeste neznamenalo pruser).

PS: kazdopadne - me je to vlastne jedno, jednak zbran kontroluju uplne jinym zpusobem (vyndam zasobnik. zbran preklopim o 90 stupnu vyhozim okenkem dolu, prehmatem chytnu zbran levou dlani kolem okenka, zatahnu zaver dozadu, naboj mi vyleti do dlane a zachytem necham zaver zachycenej vzadu - nasledne zkontroluju jak komoru, tak sachtu, pac kdyz si zaver vzadu chytim zachytem, vidim do pistole naprosto bez problemu)... A jednak - o moj televizi a moje pribuzny mi v tuhle chvili nejde :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 16:20

Ale taky jsem psal, ze vyjmuti zasobniku ze zbrane by rozhodci mel visuelne kontrolovat predtim, nez bude kontrolovat komoru. Tedy z pozice rozhodciho:
1."vybij a ukaz prazdnou" 2.kontroluju ze zavodnik vyjmoul zasobnik a pak tahal za zaver. Pokud nahodou nevidim, hlasim zavodnikovi a koukam kde ze ten zasobnik vlastne ma. 3. Pokud uz mame vyjasneno, ze zasobnik je venku, muzeme pristoupit ke kvrdlani zaverem, kontrole, ze vyletel naboj. Opet, pokud nevidim, ze vyletel, zkoumam dukladneji. 4. Na konec kontroluju komoru, ze v ni nic neni a ze pred ni neceka dalsi naboji. Visualni kontrola sachty a cehokoli dalsiho na zbrani mi prijde zbytecna. 5. Nasleduje rana jistoty bezpecnym smerem a ulozeni do pouzdra.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:22

Starosta píše:BTW. V Manualu obranne strelby jsem dokonce cetl, ze nekdo pri nabiti jeste malym potazenim zaveru kontroluje, zda je skutecne naboj v komore. Nekdo to tak praktikujete?
Jo jo, kdyz si nadrcnu, jeste se radsi mrknu... Jelikoz nadrcavam dost "svihem", muze se stat, ze sklouzne ruka a ja to poradne ani nepoznam, takze po nadrcnuti takhle kontroluju, v ostatnich pripadech provadim standardni vybiti zbrane
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » úte 18.7.2006, 16:24

cmk: Z vlastní zkušenosti můžu říct, že po povelu "..vybij zbraň a ukaž prázdnou" si rozhodčí musí kontrolovat to, že závodník nejprve vyndá zásobník ze zbraně. Někteří zkušení střelci (hlavně z IPSC) jej dokonce drží malíčkem střílející ruky, takže jej vlastně vidíš vedle staženého závěru a prázdné komory. Rovněž dbám na to, aby kontrola byla "ze záchytu" a po několika závodnících jsem chtěl aby zopakovali stažení závěru dozadu před tím, než dají ránu jistoty.

starosta: Kontrolu zasunutí náboje v komoře mírným potažením za závěr sice sám nepraktikuju, ale na závodech je to vidět docela často (zase se jedná o lidi střílející IPSC případně některé "obrankáře"). Je to prostě o ujištění se, že vše je jak má být.. Dorazit zásobník, zkontrolovat komoru, dorazit závěr...
Naposledy upravil(a) Jasik dne úte 18.7.2006, 16:27, celkem upraveno 1 x.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:24

SCOUT - ale jo, tak je to sice taky mozny, ale to je jen jedna cast, me jde o to, aby se to lidi ucili obecne 100% bezpecne (nejen aby na zavodech bylo bezpecno), tj. s 2 natazenima zaveru, nebo zachycenim zaveru vzadu s kontrolou komory i sachty (coz v prvnim pripade jde dost obtizne a vzhledem k tomu, jak to jde obtizne, vede to lidi k tomu to delat ledabile)...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:25

Jasik píše:JE to prostě o ujištění se, že vše je jak má být.. Darazit zásobník, zkontrolovat komoru, dorazit závěr...
Jestlipak my za sebou nemame stejnou skolu :-)

Delam to od ty doby, co se mi povedlo dorazit blbe zasobnik a pri naslednem pokusu o strelbu jsem selhal :-) Nejdriv to vypadalo jako selhac naboj, tak jsem promackl znova (mel jsem jeste DA Walthera), kdyz to nepomohlo, rekl jsem si, ze je to asi blbej selhac, tak jsem pretahl zaver a zase jsem cvakl naprazdno... Az nakonec doslo ke kontrole zasobniku - byl nedorazenej :-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » úte 18.7.2006, 16:29

cmk: Myslím ale, že máš více tříd oné školy :wink: Já absolvoval jen první a ostatní je odkoukáno na závodech 8)
jj, už jsem viděl několik lidí na závodech, co si blbě dorazili a pak se divili, že to nestřílí :idea:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 16:30

CMK: no zrovna tvuj ekvilibristicky postup s otacenim zbrane mi moc bezpecny neprijde, hlavne teda ne pro zacatecniky. Hlavni si miril snad o 90st doprava. Ja si radsi celou dobu kontroluju smer hlavne a to ze muj prst cni hodne daleko do prostoru od spouste. (ted nenarazim na tvuj prst, jeho polohu jsem nevidel). Ale proste pomalu zretelne vyndam zasobnik a se zbrani pred sebou, a by na ni rozhodsi videl (a ne nekde u boku) pomalu natahnu zaver, s hlavni mirici vprd a prstem evidentne daleko mimo. Naboj vypadne, ja drzim zaver na doraze vzadu a oba kontrolujem ekomoru. Zbytek je jasnej.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 16:32

Co se tyce dorazeni zasobniku, udelam to jednou a vedome hned poradne, zadna dodatecna kontrola neni potreba. Nikdy se mi nestalo ze bych ho mel nedocvaklej, ani na IPSC ani LOS zavodech a to s zadnou zbrani.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:32

No nevim no, ale snazim se permanentne mirit pred sebe (nebo lespon minimalne v ramci vymezenyho prostoru) a natocit se celej, je-li to nutny.

Koukam na videa 3 a 4, na videu 3 to mozna zkresluje, jelikoz na rozdil od ostatnich jsem si dal kameru doprostred stage, takze tam jsem miril smerem na levej terc. Pravda, na stagi 4 jsem to udelal blbe, k tomu se priznavam a sypu si popel na hlavu... Nicmene povazuji to za stejne zavaznou chybu, jako bych si stahnul zaver jen jednou
Naposledy upravil(a) cmk dne úte 18.7.2006, 16:37, celkem upraveno 2 x.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 16:35

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:36

Jo jo, uz jsem se opravil :-) a popel na hlavu si nasypal, ale za tohle si ho nasypu klidne vickrat :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 16:41

CMK: to je v pohode, to se stane i v lepsich rodinach :-)
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » úte 18.7.2006, 16:46

cmk: Jelikož jsem za podobný "nadhmat" při vybíjení málem dostal DQ od Radka ve Slaném už to nedělám a vybíjím tak, ža zbraň nakloním o 90° vlevo, levou rukou zatáhnu za závěr v oblasti výhozího okénka a náboj mi také vypadne přímo do ruky. Zárověň pravým palcem zvednu záchyt aby závěr zůstal vzadu.
Problém u nadhmatu je ten, že se Ti dostává loket levé ruky před rovinu hlavně zbraně, což se ne všem rozhodčím líbí :idea:

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » úte 18.7.2006, 16:52

Jenze u Radka nebyl problem s nadhmatem jako takovym, ale s tim, ze lidi delali ten nadhmat spatne.
Jednak sli levou rukou k pistoli prednim obloukem, tudiz si chvili mirili na vlastni levou ruku a nasledne pri stazeni zaveru si pred hlaven dali loket.

Kdyz me piskal Ivos minule v Celakovicich, taky se mu to nelibilo, kdyz jsem pak koukal na video, bylo to jeste tak na hranici - pravda, loket jsem mel orientovanej pred zbran ale v draze kulky porad jeste nebyl - kazdopadne i tak to jeho jakoby-napomenuti nebylo od veci, od ty doby davam vic na ten loket bacha... No chybicka se tentokrat vloudila z jiny strany :-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 579

Registrován: úte 19.4.2005, 12:50

Zbraň: ruzne

Bydliště: Praha

vybijeni

Příspěvek od Scout » úte 18.7.2006, 17:01

Na cz75 jsem jednu dobu vybijel tak, ze jsem zatahl za zaver az naboj jeme cvrnkl do vyhazovace, tim se uvolnil z vytahovace a propadl sachtou dolu me do ruky, kterou jsem tam mel pripravenou (levou jsem natahoval zaver, pravou drzel zbran ukazovackem, palcem a prostrenickem za pazbu a malicek a prstenicek jsem mel pod sachtou pro zachytavani naboje. Zaver jsem pak drzel natazeny dokud jsme s rozhodcim nezkontrolovali komoru. nevyhodu to melo v tom, ze rozdhodi nevedel, kam se ten naboj podel, jen ja jsem vedel ze ho mam v ruce... Ted jsem na to nejak zapomel, jeste to s CZ83 vyzkousim.

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz