Gril na selátko


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Příspěvky: 279

Registrován: pon 24.9.2012, 9:39

Gril na selátko

Příspěvek od Řepa » pon 21.1.2013, 10:52

Ahoj všichni,
jaro se kvapem blíží a s ním i doba grilovaček a podobných akciček.
Proto bych se chtěl zeptat, jestli nemáte někdo nákres takového grilu na sele, nebo na kýtu.
Chtěl bych nějaký gril vytvořit, ale nějaký s topeništěm mimo místo, kam odlkapává mastnota. Nejlépe se zadním topeništěm.

Dost pravděpodobně to zbastlím i bez návodu, ale kdyby přece jen někdo měl plánek, nebo stačí jen skicu a chtěl se s ní podělit, byl bych rád.

Díky

Řepa
Uživatelský avatar

Příspěvky: 89

Registrován: ned 19.8.2012, 11:55

Zbraň: CZ75 B

Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Xerxes » pon 21.1.2013, 11:21

Kurnik, konečně jednou přínosné téma :-D. Bohužel nemohu nějak přispět radou, nicméně držím palce a doufám že až bude dílo hotovo, že se podělíte o foto ;-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 187

Registrován: stř 01.9.2010, 8:54

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Tekka » pon 21.1.2013, 11:32

Ahoj,

chápu co asi tak myslíš. Dělal jsem si takový gril před cca 7mi lety. Nicméně defakto bez nákresu - jen co jsem kde jinde viděl tak jsem bral inspiraci. Ale funguje dobře. Děláme na něm selátko, kýtu, kuřata, krůtu,... na sele je spíš na menší. Základem je konstrukce z jeklu a na tom plech.
Topeniště je na francouzský způsob zezadu aby mastné nekapalo na žhavé. Budeš potřebovat udělat rožeň z nerezu - ideálně aby byla variabilně nastavitelná s více tloušťkama jehel. Motor jsem koupil někde u České lípy. Přímo dělaný na prase - 2 otáčky za minutu.

Zde pár fotek co jsem narychlo našel.
http://imageshack.us/g/69/gril01.jpg/

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Pařez » pon 21.1.2013, 18:59

Něco takového jsem viděl v Mountfieldu.Doporučuji navštívit,nafotit,naměřit,pak odejít a doma vyrobit :D Případně prolézt net...

Selátku třikrát zdar! :mrgreen:

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Lars » úte 22.1.2013, 10:48

Dlouhé roky si pravidelně od jednoho známého půjčuju něco zhruba takového: nerezová "vana" se zadní stěnou děrovanou, na ni zvenku pevně připevněna schrána na dřevěné uhlí (spodní strana je také děrovaná, aby to mělo lepší tah, a některý z jeho grilů má to spodní děrování posuvně zavírací pro regulaci tahu). K vaně patří samozřejmě "jehla", víko ze dvou částí, vana má vyspádované dno a v nejhlubším místě "odtok" ("vana" stojí na nožičkách tak vysokých, aby se pod "odtok" dala umístit nějaká sběrná nádoba na vypečenou mastnostu). Pohon obstarává zpřevodovaný motorek tuším ze stěračů, napájení z auto baterky, nebo přes auto-nabíječku.

Příspěvky: 279

Registrován: pon 24.9.2012, 9:39

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Řepa » pát 22.2.2013, 11:45

Tak gril je hotovej.
Už řeším jen povrchovou úpravu.
Našel jsem vypalovací barvu, až do 700°C, ale nevím jestli, když gril namatlám i uvnitř, jestli pak ta barva nebude při zavřeném grilu produkovat nějaký škodliviny do masíčka.

Prodavač mi samozřejmě tvrdí, že po natření je potřeba nechat barvu vypálit ( zatopit v grilu ) a pak že je barva už neškodná.
Jenže prodavač to maso jíst nebude a je mi jasný, že v zájmu kšeftu by mi prodal i nejjedovatější sajrajt s tím, že je vlastně zdraví prospěšný.

Co si o tom myslíte Vy ?

Díky

Řepa
Uživatelský avatar

Příspěvky: 34

Registrován: stř 19.12.2012, 22:26

Zbraň: Glock 27 Gen 4

Bydliště: Hodonín

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Baharis » pát 22.2.2013, 11:59

Podle mě barvu dovnitř zásadně NE!!!

Je to naprosto zbytečné, zplodiny ohně a odpařování grilovaného masa jsou samy o sobě mastné a impregnující.
Když ti vítr, napne plachtu, když ti plachta, popožene jachtu, snadné je žít!!!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 89

Registrován: ned 19.8.2012, 11:55

Zbraň: CZ75 B

Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Xerxes » pát 22.2.2013, 12:56

Souhlas s Baharisem, nátěr uvnitř nemá dle mě žádný valný význam.
Jo a co takhle nějaký foto? Bylo by?
Naposledy upravil(a) Xerxes dne pát 22.2.2013, 14:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Nikdo » pát 22.2.2013, 13:08

Záleží na materiálu a podmínkách skladování (nebude-li se grilovat v režimu 24x7) ;-).
Co udělá náš dobře známý gril vzor 13, když ho ponecháme na větru a dešti?
Trocha povrchové koroze nevadí, ale kdyby to byl tenký mizerný plech, bál bych se, že to proreziví skrz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 187

Registrován: stř 01.9.2010, 8:54

Re: Gril na selátko

Příspěvek od Tekka » pát 22.2.2013, 15:41

Barvou jsem natíral jen zvenku a to žáruvzdornou. Pak samozřejmně gril pořádně roztopil a vypálil. Uvnitř to opravdu nemá smysl - plech se očadí/zamastí a tím se "naimpregnuje" Ani to zevnitř lišku nechytá.

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz