Soud: Násilí proti opilému útočníkovi je nutná obrana


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Soud: Násilí proti opilému útočníkovi je nutná obrana

Příspěvek od S474N » stř 11.6.2008, 18:28

Brno - Nutnou obranou je i to, pokud lidé i za pomoci fyzického násilí zasáhnou proti opilým útočníkům, kteří hrozí útokem na své příbuzné.

Nejvyšší správní soud tak v případu z Velkých Bílovic posunul hranice nutné obrany a jednoznačně rozhodl, že muž, který se bránil útoku opilého násilníka, nemá platit pokutu za přestupek proti občanskému soužití.

Zákon o přestupcích totiž podle soudu zvýhodňuje útočníky a znesnadňuje účinnou nutnou obranu proti lidem, kteří útočí například i na členy své rodiny.
Útočil na Vánoce

Případ se odehrál v prosinci 2006. Opilý muž ve Velkých Bílovicích na Štědrý den vulgárně vyhrožoval své bývalé ženě. Ta zavolala svého brata, muž opilému útočníkovi poté, co jej napadl, zkroutil ruce za záda a dvacet minut na něm klečel a čekal na příjezd policie.

řady ale potrestaly muže, který se své sestry zastal a kterého útočník napadl. Za hrubé jednání, které narušilo občanské soužití, dostal muž pokutu 800 korun, musel taky zaplatit 1000 korun na nákladech přestupkového řízení.

Pokutu potvrdil také Jihomoravský kraj, naopak Krajský soud v Brně verdikt zrušil.

Podle názoru krajských úředníků nehrozilo bezprostřední nebezpečí muži, ani ženě a dětem, které byly v domě. "Zákon připouští obranu jen proti trvajícímu nebo bezprostředně hrozícímu útoku, nikoliv jen proti budoucímu možnému," uvedli zástupci kraje ve své stížnosti k soudu.

Dobu dvaceti minut, kdy muž bránil útočníkovi v pohybu, označili krajští úředníci za nepřiměřenou, podle nich tak došlo k porušení mezí nutné obrany.

Musel se bránit

Nejvyšší správní soud se ale jednoznačně postavil na stranu pokutovaného muže. Podle soudu šlo jednoznačně o nutnou obranu.

"Útočník sám musel počítat s tím, že poté, co se uvede do stavu opilosti a začne se chovat hrubě vůči členům rodiny a vyhrožovat jim fyzickým násilím, a dokonce zaútočí na bratra své bývalé manželky, bude se napadený bránit a pokusí se zamezit dalšímu napadání členů rodiny," uvedl senát Nejvyššího správního soudu vedený předsedou soudu Josefem Baxou.

Muž podle soudu jednal přiměřeně, útok mohl dál pokračovat. Útočník byl totiž značně opilý, v minulosti už svou bývalou manželku napadl, navíc šlo o emočně vypjatou atmosféru Štědrého dne.

Podle soudu také to, že bránil útočníkovi v pohybu dvacet minut, bylo v pořádku. Šlo totiž jenom o nutnou dobu do chvíle než na místo přijela hlídka.

"Nebylo jeho chybou, že policejní hlídka přijela teprve po dvaceti minutách po přivolání, tento fakt ostatně nemohl ani nijak ovlivnit," uvedli soudci.

Zvýhodnění útočníků

Podle soudců není v pořádku, že na nutnou obranu jinak nahlíží trestní zákon a jinak zákon o přestupcích. Podle soudců zákon o přestupcích v případě nutné obrany zvýhodňuje útočníky.

"Rozdílné pojetí institutu nutné obrany v situaci, kdy při trvání útoku není vůbec jasné, jak se bude útok dále vyvíjet a jak bude jednání obránce kvalifikováno, by vedlo k neakceptovatelnému oslabení práva oběti na obranu před útokem, a tak by i podporovalo protiprávní jednání," uvedli soudci.

"Nemůže být lhostejné, pokud doslovný výklad zákona o přestupcích znesnadňuje účinnou nutnou obranu, a naopak favorizuje potencionální útočníky," dodali ve svém verdiktu soudci.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy ... ?id=607710
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Příspěvek od cityshark » stř 11.6.2008, 18:42

Radujme se blizni!

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Příspěvek od HV » stř 11.6.2008, 19:51

Co se to děje s našimi soudci? Že by zmoudřeli? Jen houšť a větší kapky
...zbraně, mám zbraně

Příspěvky: 10

Registrován: stř 20.12.2006, 14:24

Zbraň: GLOCK

Bydliště: U mě doma v zemljamce

Příspěvek od p... » sob 13.9.2008, 23:02

HV píše:Co se to děje s našimi soudci? Že by zmoudřeli? Jen houšť a větší kapky
Tohle je nejvyšší správní soud - tam jsou velmi dobří soudci a jejich rozhodování je pro lidi a ne pro idioty a hlevně nemají v hlavě nasr...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 522

Registrován: pát 28.7.2006, 17:50

Zbraň: CZ 85

Bydliště: Praha 10

Příspěvek od Vláďa » ned 14.9.2008, 9:10

p... což se nedá říct o soudcích na nižších instancích.....děsím se dalšího jednání u soudu ohledně dcery.. :cry:

Příspěvky: 10

Registrován: stř 20.12.2006, 14:24

Zbraň: GLOCK

Bydliště: U mě doma v zemljamce

Příspěvek od p... » ned 14.9.2008, 13:00

Vláďa píše:p... což se nedá říct o soudcích na nižších instancích.....děsím se dalšího jednání u soudu ohledně dcery.. :cry:
Nepleť si správní soudnictví. Tady šlo o přestupkovou věc, kdy v prvním stupni rozhodovala přestupková komise, v odvolačce krajský úřad, potom byl možná pokus o mimoodvolačku na ministerstvo vnitra a následně žaloba "pachatele" na krajský soud, resp. specializovaný senát. Ten nějak rozhodl a následně se to dostalo k NSS.

Na druhou stranu bohužel existuje velmi málo judikatury v oblasti správního trestání (přestupky, správní delikty) tákající se této problematiky, tak na druhou stranu je dobře, že NSS tento judikát vydalo. V trestním právu existuje i ust. § 76 odst. 2 trestního řádu (omezení na osobní svobodě na osobě podezřelé z TČ kýmkoliv a následné předání policii), ovšem v přestupkovém zákoně nic takového není, tedy se v takových případech musí jít právě přes nutnou obranu, nebo dokonce přes občanský zákoník (tzv. svépomoc). Ovšem jak jsem napsal judikatura v této problemtice v přestupkovém řízení je velmi mizerná, ba skoro žádná.
Oproti trestnímu soudnictví je rozhodnutí NSS pro správní orgány, ale i soudy krajské v těchto věcech závazné, tedy odteď je praktická jistota, že pokud se stane obdobná věc, tak osoba takto se bránící nebude již v prvostupńovém řízení nijak perzekuována a věc bude odložena (zastavena) s ohledem na nutnou obranu.
Já tento rozsudek vítám, a říkám jen houšť - bohužel mnozí úředníci na krajských úřadech spíše nadržují hajzlíkům, protože mají strach o svoje místo (tady je nevýhoda, že nejsou soudci), a navíc spíše než na hmotněprávní aspekty se zaměřují na procesní věci, tedy i při bezvýznamných pochybeních přestupkových komisích v procesní věci (např. nebyl adodržena 5ti denní lhůta na přípravu k ústnímu jednání, nebo byla uplatněna tzv. fikce doručení, ač je hajzlík řádně hlášen, ale zdržuje se neznámo kde a pošta dopis vrátí obratem a nikoliv za 15 dnů apod.) jsou jejich rozhodnutí shazovány k dalšímu projednání (samotné krajské úřady odmítají rozhodovat ve věci samotné, aby vznikaly jakésy precedenty). Toto nahrává těmto hajzlíkům, kteří mají ještě větčí držku na všechny, dovolují si více a více, až to přeroste v nějaké větší neštěstí...


Jinak ohledně dcery bych to viděl tak na podmínku 4/5 + zákaz zbraní na 10 let a propadnutí zbraně.
Ten člověk se flinty asi už ale v životě nedotkne... myslím, že rodina ho vyžene a manželka se s ním rozvede. Pokud se sesype hodně hluboko, tak si upálí hlavu sám...nebo v lepším případě skončí někde jako houmeles na ulici s okenou a čůčem v žaludku místo jídla....
Prostě neštěstí pro všechny okolo.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 522

Registrován: pát 28.7.2006, 17:50

Zbraň: CZ 85

Bydliště: Praha 10

Příspěvek od Vláďa » ned 14.9.2008, 15:59

p... asi jsem se nevyjádřil úplně jasně, měl jsem na mysli jednání ohledně mé dcery, s její matkou... :) Ty máš asi na mysli toho myslivce, tomu rozhodně nezávidím, nechtěl bych být v jeho kůži...

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » pon 15.9.2008, 20:47

No, tak to měl, dle enunciátu, asi senát NSS trochu upito, ne?:-).
Mrtví nemluví...

Příspěvky: 10

Registrován: stř 20.12.2006, 14:24

Zbraň: GLOCK

Bydliště: U mě doma v zemljamce

Příspěvek od p... » stř 17.9.2008, 9:23

Vláďa píše:p... asi jsem se nevyjádřil úplně jasně, měl jsem na mysli jednání ohledně mé dcery, s její matkou... :) Ty máš asi na mysli toho myslivce, tomu rozhodně nezávidím, nechtěl bych být v jeho kůži...
Jo myslel jsem samozřejmě toho myslivce.

Příspěvky: 10

Registrován: stř 20.12.2006, 14:24

Zbraň: GLOCK

Bydliště: U mě doma v zemljamce

Příspěvek od p... » stř 17.9.2008, 9:25

Bobby_S_Lugerem píše:No, tak to měl, dle enunciátu, asi senát NSS trochu upito, ne?:-).
A z jakého důvodu by měl mít senát NSS trochu upito?! Mohl by jsi to zde trochu vysvětlit?!

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz