Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pak...


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pak...

Příspěvek od S474N » čtv 05.1.2012, 11:23

Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pak stiskla spoušť

Je v pořádku zabít lupiče, když vleze do dveří? Takovou otázku položila operátorce na tísňové lince Sarah Dawn McKinleyová z Oklahomy, když se do jejího domu dobývali dva muži. Udělejte cokoliv, abyste se ochránila, uslyšela. Stiskla spoušť a násilníka zabila. Prokuratura ji z ničeho neobviní, protože se bránila.

Osmnáctiletá Sarah Dawn McKinleyová z města Blanchard v Oklahomě prožívá mimořádně těžké období. Na Štědrý den jí zemřel na rakovinu manžel a mladá Američanka zůstala sama s tříměsíčním dítětem. S miminkem byla sama i na Silvestra, když se do jejího domu začali dobývat dva muži.

Tloukli přitom do dveří. McKinleyová před ně přisunula gauč, syna odnesla do ložnice, kde mu dala napít z kojenecké lahve mléko, a pak zavolala na tísňovou linku 911. Operátorky se zeptala, zda je povoleno střelit zloděje, který se dobývá do jejího domu.

"Mám v rukou dvě zbraně. Je to OK střelit ho, když vleze do dveří?" zeptala se. "Musíte udělat cokoliv, abyste se ochránila. Nemůžu vám říct, že to můžete udělat, ale dělejte to, co musíte, abyste ochránila vaše dítě," poradila jí klidným hlasem operátorka Diane Grahamová.

Zabití lupiče nelituje

Když pak jeden lupič vyrazil dveře, McKinleyová vystřelila. Drama je zachycené na audionahrávce, protože žena v době střelby znovu telefonovala na 911. Policie čtyřiadvacetiletého Justina Shanea Martina později našla mrtvého mezi dveřmi a gaučem. V levé ruce ještě třímal lovecký nůž.

"Když vyrazil dveře, uviděla jsem, jak se něco mihlo v jeho ruce. Nejdříve jsem myslela, že to byla pistole, ale byl to nůž," popsala dramatické okamžiky matka a čerstvá vdova televizi HLN. Televizi CNN pak řekla: "Musíte si vybrat - vy, nebo on. Zvolila jsem svého syna." Když se jí moderátor pořadu Dr. Drew zeptal, zda zastřelení Martina lituje, odpověděla, že ne. "Mohli jsme být ve zcela jiné situaci, kdybych to neudělala," vysvětlila.

I když ani jednoho z násilníků údajně nezná, je přesvědčena, že do jejího domu nepřišli jenom loupit, jak se domnívá policie. Vyšetřovatelé si myslí, že si dvojice mohla brousit zuby na léky, které bral před smrtí manžel McKinleyové. Policisté ale žádné nenašli. McKinleyová je přesvědčena, že muži šli po ní.

Z vraždy je obviněn druhý lupič

Místní prokurátor James Walters mezitím televizi CNN řekl, že proti mladé ženě nevznese žádná obvinění, jednala totiž v sebeobraně. "Člověk má právo se chránit, stejně jako svou rodinu a majetek," vysvětlil Walters s tím, že operátorka podle něj mladé ženě poradila správně.

Z vraždy prvního stupně obvinil komplice mrtvého násilníka, devětadvacetiletého Dustina Louise Stewarta. I když to nebyl on, kdo stiskl spoušť. Muž utekl, když zaslechl střelbu, policie ho ale zadržela a umístila do vazby.

Před soudem by měl stanout už ve čtvrtek. Obvinit ho z vraždy umožňuje specifické americké právo, vysvětlila CNN s tím, že když někdo zemře během některých zločinů, jako je například vloupání, pachatelé toho trestného činu (vloupání) mohou být za smrt člověka zodpovědní.

Puvodni zdroj:
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/smim-strelit-lup ... anicni_ipl
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od cmk » čtv 05.1.2012, 12:42

Zavist...
Ne, ze musela strilet.
Ne, ze sundala srace.
Ne, ze neni obvinena.

Ale ze to nekde funguje jako celek.
Srac prijde, rozkopne dvere, s kudlou v ruce jde na babu, ta ho smazne a nasledky nesou vsichni, kdo sli s kudlou v ruce na ni - tedy zastreleny formou smrti a spolusrac formou obvineni a snad i odsouzeni za vrazdu.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od kolaCZek » čtv 05.1.2012, 12:46

U nas to taky funguje jeko celek...
Jenom s malickatym rozdilkem. Misto spolusrace pujde sedet baba za ublizeni na zdravi s nasledkem smrti.
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od S474N » čtv 05.1.2012, 13:00

kolaCZek: a jeste si zapomnel, ze ve finale bude dluzit v dobrym pripade pul mega za to, kdyz ho postreli.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od Nikdo » čtv 05.1.2012, 13:06

"Musíte udělat cokoliv, abyste se ochránila. Nemůžu vám říct, že to můžete udělat, ale dělejte to, co musíte, abyste ochránila vaše dítě," poradila jí klidným hlasem operátorka Diane Grahamová.
Hehe.
Před soudem by měl stanout už ve čtvrtek. Obvinit ho z vraždy umožňuje specifické americké právo, vysvětlila CNN s tím, že když někdo zemře během některých zločinů, jako je například vloupání, pachatelé toho trestného činu (vloupání) mohou být za smrt člověka zodpovědní.
Podílel ses na vzniku nebezpečné situace, která vyústila v střelbu a smrt, za smrt svého parťáka máš odpovědnost. To není blbá myšlenka, toho by se mohli chytit i v Tanvaldu.

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od Mistral » čtv 05.1.2012, 13:30

Gut :)
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!

Příspěvky: 167

Registrován: úte 02.3.2010, 21:48

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od midlos » čtv 05.1.2012, 13:35

Šikovná holka.
A pociťuji stejně jako cmk závist a vztek, že to tady nemůže fungovat stejně jednoduše jako tam.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 60

Registrován: stř 04.1.2012, 12:21

Zbraň: Springfield XD45 ACP

Bydliště: Zlín

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od NegativXXX » čtv 05.1.2012, 13:43

Nemyslim, ze kdyby prokazatelne nasilne vnikl ozbrojeny pachatel do domu a na prahu loznice (tedy uz naprosto vevnitr bytu) byl zastrelen legalne drzenou zbrani, tak ze by s tim u nas byl nejaky problem.

Jinak je videt, ze tradice novorocnich loupezi se nedrzi jen u nas (Tanvald a jine), ale i v USA. :lookround:

* spis je divne, ze kdyz v USA plati zakony, ktere jim tady zavidime, kazdy muze mit zbran a v ramci zakona bez obav pouzit a lupic si nemuze byt tak jisty jako u nas, stejne se tam loupi a vrazdi jak na bezicim pase...
SPRINGFIELD XD .45ACP
CZ 85 COMBAT 9MM
ZHR 241 22LR
CZ 45 6,35

JWK

Uživatelský avatar

Příspěvky: 390

Registrován: pon 18.2.2008, 20:39

Zbraň: RUGER GP100, vz.58

Bydliště: České Budějovice

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od JWK » čtv 05.1.2012, 13:56

Upřímně mě to potěšilo ale zároveň jim závidím to jak to u nich chodí. v našem pokakaném státě by šla sedět a dítě do kojeneckého ústavu. Jinak si to dovedu živě představit od mého minulého přispěvku mám totiž už dvě děti a představa jak moje milovana posílá na onen svět gaunera pomocí mé ,357mag je opravdu děsivá...
Glock 19
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od kuba » čtv 05.1.2012, 14:16

jenom musela bydlet v hroznym zapadakove kdyz za 21min tam policajti nedokazali dorazit.. To je horsi dojezdnost nez u nas snad.. No nicmene tam funguje ze se clovek branit muze.. Pani ma muj obdiv, uz jen proto ze ma v loznici schovanou pusku :-)
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od panvrabec » čtv 05.1.2012, 17:42

Nemůžete srovnávat Oklahomu a ČR. Jak píše kuba, policie tam nebyla za více než 21 min., to nasvěčuje tomu, že bydlela někde odříznutá od světa. Oklahoma, ale i plno dalších států USA jsou rozlehlé a často se tam bydlí na samotě, mnohdy je domeček v poli a desítky mil nekde nic. U nás skončí vesnice a za 500 m začíná druhá. Proto se tady taky musí střílet na střelnici a né na venku jako v americe. Jediné velké prostory u nás jsou vojenské a ty se teď budou zmenšovat o 1/3. V mnoha státech USA to ani jinak fungovat nemůže, musí tam platit můj dům, můj hrad (včetně pozemku). Samozdřejmě u nás by to platit mohlo, ale nedovedu si to představit, protože tady už snad není kousek volného pozemku, jsme tu jak sardinky. Každý tady občas někomu šlápne na trávu, když nemá dotyčný oploceno. V baráku je to ovšem jiná. Takhle zastřelit zloděje u nás, tak si pár let posedím v chládku za zabití.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 16.3.2006, 21:42

Zbraň: GLOCK

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od coffee » čtv 05.1.2012, 18:58

Proč to nechceš srovnávat? Zkus si zavolat mimo Prahu a podobných měst večer policii? Je na podobnou situaci i pěkný vtip.
Bydlím 15 km za Prahou a myslím, že pražáci by tu byli dříve než místní. Jenže mimo rajon, takže smolík :evil: . A to hovořím z vlastní zkušenosti, dojezd policie v řádu hodin ... nebo taky až ráno.
Jinak se mi zdálo, že čtu sci-fi, ... ale krásný. To že někde dokáží rozhodnout v řádu několika hodin (?) je k neuvěření.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 485

Registrován: ned 01.10.2006, 19:36

Bydliště: Sev. Morava

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od daveG17 » čtv 05.1.2012, 20:49

V řádu hodin to svého času šlo i u nás - pokud si pamatuju, šlo o střelbu v klenotnictví, majitel postřelil lupiče. Státní zástupce (Antl) dorazil na místo a velmi rychle to prohlásil za NO.
STI Edge, Kimber Gold Match II, K100, Ruger LCP, Remington 870 Action Express, Vostok SM2 - pacifista od kosti!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od panvrabec » čtv 05.1.2012, 21:10

coffee: Já vím. Nechci to srovnávat i z důvodu, že je tam naprosto jiná mentalita lidí. Oni berou zbraň jako přirozenost, můžeš si tam logicky bránit život a majetek.
Zkus si třeba představit, že by se v ČR najednou povolily zbraně všem svéprávným a bezúhoným od 21 let. Mohlo by to být zajímavé :roll: navíc jejich justice funguje asi trochu jinak, než naše.
NegativXXX: Loupí se tam i vraždí, ale v přepočtu na obyvatele oproti nám ? Rozdíl je taky ten, že oni se můžou bránit a pak čteš kde kdo koho zastřelil. Podle mě se u nás okrádá daleko víc a to ze strany nepřizpůsobivých. Jen se o tom nikde nesmí mluvit a psát a lidi se nesmí bránit, proto se tu tolik nestřílí. A když se náhodou někdo bránit zkusí, tak se z toho dělá celostátní skandál.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » čtv 05.1.2012, 21:53

U nás se mi zdá ale jsou povolené zbraně všem bezúhonným, spolehlivým a starším 21 let. Zkouška není nic nezvladatelnýho a doktor to zdravýmu člověku nemá důvod nedat... Stojí to míň jak polovinu ceny řidičáku, kterej má každej.

Většina lidí ani neví, že to neni nic hroznýho, je s tim jen hodně čekání ale jinak jen 3 návštěvy fízlů, jeden doktor a jeden vejlet na fízlama určenou střelnici (u mě 2 měsíce od první návštěvy policie; přihlášení, pak měsíc čekání a po zkoušce měsíc na vydání - ten den, co jsem zbroják dostal, jsem koupil a registroval předem zamluvenej kvér, hned druhej den ráno jsem frčel na střelnici).
Když jsem sondoval mezi lidma, tak jsem se dozvěděl, že spousta by si zbraň chtěla vyzkoušet ale nikoho, kdo ji má, neznají. Někteří to třeba zkoušeli (firemní akce a tak) a líbilo, ale jen informace, že "je to na zbroják" jim stačí a dál to neřeší....málokoho napadne se rovnou zeptat, co pro to jakože musí udělat...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 193

Registrován: pon 12.10.2009, 17:42

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od spideyx » pát 06.1.2012, 0:02

Nojo, Castle Doctrine je fajn věc. Škoda ž v našem prostředí naprosto neuplatnitelná (i potenciálně nepoužitelná kvůli mentalitě průměrnýho čecha)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od Nikdo » pát 06.1.2012, 9:16

JWK píše:Upřímně mě to potěšilo ale zároveň jim závidím to jak to u nich chodí. v našem pokakaném státě by šla sedět a dítě do kojeneckého ústavu
...
To si myslíš proč? Máš nějaký srovnatelný případ?
Co třeba Tanvald? Tam se to nestalo ani u něj doma, podal vysvětlení a šel domů, resp. do Reichu...
Nebo ten důchodce co před pár lety jednou ranou prostřelil dva "náhodné návštěvníky" svého domu, to samé, nebylo ani sděleno obvinění. Nebo střelec z Havířova. Nebo střelec ze skládky ve Zdechovicích.
Zas tak zlý to není, pokud je to zřejmá obrana, tak je to celkem v klidu. Druhá věc je, že se o způsobu řešení těchto případů v novinách nepíše. Ale v medializaci těchto informací by se měl angažovat LEX, to vidím jako velkou nevyužitou příležitost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » pát 06.1.2012, 9:31

No ja bych rozhodne neupadal do nejake extaze jen proto, ze jeden manik z toho vysel (asi) bez uhony. Jsou i pripady, kdy bylo naprosto jasny, ze slo o obranu a chal skoncil v lochu za vrazdu.

U nas zalezi hodne na tom, jestli to dostane statni zastupce s mozkem, vysetrovatel s mozkem a soudce s mozkem. Pokud byt jen jeden z nich mozek nema, pak se sance snizuje. Pravda, je par vlastovek a je taky krasny, ze se o nich i pise v mediich, porad to ale neni zadna bomba panove, nebudme prehnane optimisticky...
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 451

Registrován: stř 04.1.2012, 13:13

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od Strelkyne » pát 06.1.2012, 13:31

"Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví." Lucius Annaeus Seneca
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Smím střelit lupiče? ptala se Američanka operátorky a pa

Příspěvek od S474N » pát 06.1.2012, 13:36

Strelkyne: kdyz to vezmeme doslova, tak v Cesku by se to stat nemohlo, protoze ji bylo 18 a pokud by zemrel jeji manzel, tak by ty zbrane mela v uschove policie. Samozrejme, pokud by nemela alespon ZP skupiny B, vyrizene nakupky apod. *40*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz