Forum.MujGLOCK.com
https://forum.mujglock.com/

Brno, město pistolníků
http://forum.mujglock.com/brno-mesto-pistolniku-t6922.html
Stránka 1 z 1

Autor:  S474N [ úte 08.2.2011, 11:35 ]
Předmět příspěvku:  Brno, město pistolníků

Pokud by se všichni majitelé pistolí a pušek domluvili na bydlení v jednom místě, klidně by mohla vzniknout nová brněnská čtvrť. Mohla by pojmenování třeba Pistolnice nebo Kvérov. Na nedostatek obyvatel by si tamní radní stěžovat nemohli.

„Zbrojní průkaz má totiž sedmnáct tisíc Brňanů, kteří vlastní přes 35 tisíc legálně držených střelných zbraní,“ vypočítala Jiřina Pokorná z brněnského policejního ředitelství.

Ve srovnání s rokem 2005 se počet držených střelných zbraní zvýšil o třicet procent. Statisticky tak připadá jedna zbraň na každého sedmého Brňana, který je starší osmnácti let a může si za přísných podmínek pořídit zbrojní průkaz. Brno je tak nad celorepublikovým průměrem, v Česku totiž připadá zbraň na každého jedenáctého člověka.

Experti na zbraně ovšem vědí, že mezi lidmi jsou stovky dalších zbraní, které nikdo neeviduje. „Přesný počet střelných zbraní mezi lidmi nelze ani odhadnout,“ tvrdí balistik Vítězslav Mička. Koupit je dokonce může kdokoliv i na internetu. A nejde jen o nějaké pistole. Třiatřicetiletý muž z Kuřimi na webu nedávno dokonce nabízel funkční samopal z II. světové války. Policisté ho dopadli přímo při prodeji samopalu MP40.

Podle Mičky existuje větší problém, a to dostupnost plynových pistolí. „Může si je koupit kdekdo. Plynovka je ale nejpoužívanější zbraní při loupežných přepadeních, protože je často k nerozeznání od pistole,“ dodal Mička.

„Každá zbraň má svou duši“

Kde kdo si myslí, že vypátrat vraha, který svou oběť zastřelil, není jednoduché. Opak je pravdou. Zvláštností mezi zločinci je fakt, že většinou střílí z legálně držené zbraně.

„Přes šedesát procent zločinů je spáchaných střelnou zbraní, která je registrovaná,“ potvrzuje kriminalista Vladimír Matoušek. Mezi nejoblíbenější patří pistole ráže devět milimetrů. Střela tohoto náboje může doletět do vzdálenosti až čtrnáct set metrů a po celou dráhu letu má smrtící účinek.

Zločinci ale používají i podstatně větší kalibry. Například lesní vrah Viktor Kalivoda vlastnil pistoli Glock s optickým zaměřovačem a velkokapacitním zásobníkem nábojů. „Je to model, který používají vojenské a policejní jednotky,“ upozorňuje balistik z Kriminalistického ústavu v Praze Bohumil Planka. Kalivodu, jenž před více než pěti lety zastřelil v Nedvědici na Brněnsku starší manželskou dvojici, ale prozradila právě speciální zbraň, která byla registrovaná. A přestože po činu odjel do stovky kilometrů vzdáleného místa svého bydliště, policisté ho za pár dní dopadli.

Mezi raritami, které leží v balistických skladech, jsou však k vidění i zbraně domácí výroby. Většinou jde o pistole. Ty si někteří kutilové vyrábějí z nejrůznějších materiálů. Například z kovové trubky. „Někteří jsou tak šikovní, že zbraň dokážou udělat velmi precizně,“ zdůrazňuje expert na balistiku Vítězslav Mička, kterému ročně projde rukama přes dva tisíce různých střelných zbraní. „Jiné po domácku vyrobené pistole jsou zase různě poslepované či posvařované. Někdy mám strach z toho vystřelit, ale každá zbraň se musí podrobit expertize,“ říká balistik.

Teprve po zkoumání zkušebního výstřelu kriminalisté zjistí, jaký je životopis zbraně. „Každá má svou duši, svůj příběh,“ říká Mička. Dlouhý příběh měl za sebou i samopal MP40, který se začátkem ledna snažil prodat na internetu třiatřicetiletý muž z Kuřimi. Netušil ale, že kupujícími budou policisté.

„V takovém stavu ho nemají ani v muzeu. Navíc dobře vyšívá,“ chlubil se muž zbraní, které se za za druhé světové války říkávalo Hitlerova kosa. Samopal v dobrém technickém stavu, z něhož by se dalo okamžitě střílet, nabízel sběratel zbraní za sedmasedmdesát tisíc korun. Policisté při domovní prohlídce našli u muže i další zbraně. Ty už měl legálně. „Některé jsme mu dokonce záviděli, protože byly v perfektním stavu,“ doplňuje kriminalista Miroslav Klusáček.

Na zálibu v německých zbraních doplatili před lety dva mladíci, jejichž mrtvoly našli policisté v bazénu. Muži na sobě měli uniformy SS a oba měli prostřelné hlavy. Díky balistikům se pak zjistilo, že si muži zkoušeli popravu. Když omylem vyšel výstřel a jeden z mladíků spadl do bazénu, jeho kamarád to neunesl a spáchal sebevraždu.

Často policisté objeví nelegálně držené zbraně i jinak než při zločinu. V polovině ledna si pětapadesátiletý muž z Nového Lískovce opatřil pistoli, jež byla chloubu výzbroje jugoslávských milicí, a tu mu sebral devatenáctiletý syn. Potřeboval peníze a snažil se pistoli se čtyřmi ostrými náboji v zásobníku udat v zastavárně. „Když se o to začala policie zajímat, zjistila, že muž nemá k držení zbraně oprávnění. Za nedovolené ozbrojování mu teď hrozí až dva roky vězení,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Petr Nečesánek.


Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.sedmicka.cz/brno-vyskov/clanek?id=249095

Autor:  S474N [ úte 08.2.2011, 11:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

Teda, tam jsou perly v tom clanku, ze jsem nevedel, jestli se mam driv smat nebo brecet.

Autor:  admix [ úte 08.2.2011, 11:59 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

Citace:
Dobry den, jakozto sportovni strelec jsem si se zajmem precetl clanek pana Mokreho "Brno, mesto pistolniku" ( http://www.sedmicka.cz/brno-vyskov/clanek?id=249095 ). Tedy je otazkou, zda takove kombinaci ruznych informaci a nesmyslu vubec muzeme rikat clanek, ale to je celkem podruzne. Vyridte prosim panu Mokremu, ze az bude priste mit touhu sepsat nejaky clanek o zbranich, tak mu mohu zaslat alespon zakladni fakta - jejich vyhledani na internetu zabere par minut, ktere pan Mokry bohuzel zrejme nema. Pokud se rozhodne nevyuzit nabidku moji, muzu mu zprostredkovat nekolik dalsich lidi, vcetne odborniku v oboru kriminalistiky, pokud ani pote nebude mit zajem, zbyva jen doporucit ridit se radou klasika, totiz "a pokud mozno, nepiste vubec".

Preji hezky den,
s pozdravem pan admix


Jsem to ale agresivni a nelidsky bastard *40*

Takovou slataninu jsem uz dlouho necet.

Autor:  Slim [ úte 08.2.2011, 14:54 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

Vždyť má pravdu, ne? Velkokapacitní zásobník (který automaticky zaručuje podstatně větší kalibr) samozřejmě používají policejní jednotky, protože v kombinaci s optickým zaměřovačem zaručuje dobrou ergonomii a skladnost zbraně :mrgreen:

Já bych se tím už tolik nezabýval, takových žvástů bylo, je a bude plno. Admixova odpověď je nicméně trefná :-)

A jinak jsem na všechny své brněnské spoluobčany hrdý, až se bude zakládat Kvérov, jsem první v pořadí! :-D :-D :-D

Autor:  LAKIM [ úte 08.2.2011, 18:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

Co tak pane redaktore spočítat naše diskriminované dobře dotované spoluobčany v Brně ? To sčítáýní lidu to zřejmě nevyřeší. Ke své národnosti hlásící se na sociálce se moc hlásit nebudou, a nic vyplňovat nebudou ani pod pokutou 10litrů.

Autor:  Nikdo [ úte 08.2.2011, 20:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

A proto máme v Brně jeden z nejmenších počtů vražd na 100.000 obyvatel: 1,4. Celorepublikový průměr je 1,8 tuším 8-)

Autor:  Slim [ úte 08.2.2011, 21:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

Hehe, Kvérov si půjčuju :-D Btw kdes tu statistiku našel? To mě zajímá :-)

Autor:  Nikdo [ úte 08.2.2011, 21:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

www.policie.cz - Informační servis - Statistiky

Koukám, že za loňský rok je ČR 173 vražd, tedy cca 1,7 / 100.000 obyv.
A taky tam teď nevidím rozpad na okresy. Bude potřeba dohledat aktuální čísla v nějaké tiskové zprávě.

Tyhle statistiky jsou sranda. Už dlouho se chystám napsat nějaký článek.

Autor:  Kmoch Vladimír [ stř 09.2.2011, 10:09 ]
Předmět příspěvku:  Re: Brno, město pistolníků

Není snad ten výsledek 1,4 výsledkem danným těmi 17tis.ozbrojených Brňanů? :)Potom by se mohl statisticky uvádět poměr snižující se kriminality,k počtu ozbrojených občanů!A ne to přičítat třeba "jen"úsporným opatřením v PČR a tím ke zkvalitnění jejich pracovního nasazení,mající takto skvělý úspěch? :D Zdravím.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/