Tachovsky denik - Příznivci pudové střelby se sešli
Příznivci pudové střelby se sešli
Zdroj: tisk
Titul: Tachovský deník
Autor: Miroslav Litomerický ml.
Rubrika: ČTENÁŘ-REPORTÉR
Strana: 8
V sobotu 1. prosince se sešli na čtyři desítky příznivců zbraní na střelnici U plynáren v Tachově, kde zápolili v pudové střelbě. Mezi soutěžícími se nacházel i armádní specialista a poradce soutěže Miroslav Němeček. Ten nám zodpověděl pár otázek.
* Co to vlastně pudová střelba je?
Pudová, nebo-li obranná střelba je veškerá střelba, která slouží k odvracení potencionálního útoku nepřítele. S výsledkem záchrany života či majetku.
* A co vás vede pořádat závody s touto tematikou?
Důvodů je mnoho. Hlavně je to zábava, u které se člověk baví, ale též se učí bránit účinnou střelbou a koncentrovat se. Nejdůležitější na všem je umožnit majitelům zbraní nás navštívit a naučit se jak se zbraní zacházet aby neublížili sobě nebo ostatním.
* To vám nestačí mířená střelba?
To nám opravdu nestačí. I když bez mířené střelby by nám byla obranná střelba k ničemu. Pokud totiž nezvládáte postoj, koncentraci, namáčknutí spouště a míření, tak obranou střelbu nemůžete zvládat. Prostě na obranu potřebujete veškeré zkušenosti mířené střelby.
* A proč nezůstanete u mířené střelby?
Na to vám odpovím čísly. Jen v Tachově a okolí připadá na každého třetího občana jedna zbraň a to mluvím o registrovaných zbraních a stále toto číslo roste. Tak není divu, že se chceme umět bránit. Nebo máte pocit, že útočníkovi v parku řeknete: „Moment, já si musím vyndat stoleček, odměřit 25 metrů, vzít si střeleckou kombinézu a pak se budu bránit?“
* To řádově mluvíme o cca 6000 zbraních?
Ano mluvíme a to naše město nepatří mezi žádné velikány.
* Ale zde na střelnici nevidím ani jedno procento zbraní. Kde je zbytek zbraní?
To je dobrá otázka. Po roce 1989 se v naší republice stalo velkou módou vlastnit zbraň a tak se stali tisíce obyvatel majiteli zbraní, které dnes leží na dně komody a odpočívají s účelem zranit majitele nebo zvědavé dítko.
* A co se s tím dá dělat?
Nic. Pouze změna zákona dokáže tuto situaci změnit.
* A jakou změnu zákona máte na mysli?
Jen takový dodatek zákona, který za minulého režimu již v zákoně byl. A to ten, že každý držitel zbrojního pasu je povinen prokazovat patřičnému orgánu svou způsobilost k držení zbraně. A to tím způsobem, že bude zaregistrován v organizaci, která se touto činností zabývá, a u které bude mít vystřílenou výkonnostní třídu, jako je to v klubech vojáků v záloze. A z vlastní zkušenosti vím, že to není sranda dosáhnout a hlavě udržet výkonnostní třídy.
* A co má vyjadřovat třída?
Výkonností třídu získáte dostatečným nástřelem bodů ze vzdálenosti 25 m za určený čas. Například pro nejnižší 3. třídu musíte nastřílet alespoň 82 bodů ze 100 bodů, pro 2. třídu 86 - 90 bodů, pro 1. třídu 91 -95 bodů a na výkonnostní třídu mistr 96 - 100 bodů. Policie by tyto výkonnostní třídy kontrolovala a tím by měla přehled o schopnosti či neschopnosti držitele zbraně. A podle toho by prodloužila či zamítla platnost zbrojního pasu. Dá se říci, že ten kdo má zbraň a nestřílí je více nebezpečný než střílející střelec.
* To by znamenalo více členů ve střeleckých klubech?
Ano znamenalo. Jen v Tachově jsou čtyři kluby, ale celkový součet členů nepřekročí 200 osob. Zbylí držitelé zbrojních pasů buď ani nemají zbraň nebo jí mají pod polštářem a tajně střílejí v lomech, lesích. Je jim totiž líto obětovat 100,-Kč za hodinu na legální střelnici, kde se jim bude věnovat profesionální dozor.
* Nejsem držitel ZP mám možnost si někde vystřelit či zasoutěžit?
Ano každá veřejná střelnice s touto situací počítá, jak pro běžnou střelbu tak pro veřejnou soutěž. Jen vás to přijde na víc peněz z důvodu vašeho proškolení a pronájmu instruktora, zbraně a odkoupení munice.
* Pokud to shrneme doporučujete trénovat obranou střelbu všem držitelům zbraní?
Pokud mají zbraň na osobní ochranu tak ano. Ale než dosáhnou na úroveň, kdy samostatně dokážou odvrátit útok, uběhne hromada času.
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."
