Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD


Nezařazené příslušenství (optiky, pouzdra, obaly) a další

Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » čtv 15.11.2012, 20:20

Obrázek
Tak nová hračka už je doma a jak otestuji, tak bude recenze.
Zatím pár fotek ZDE

Martin
Naposledy upravil(a) Grinch dne úte 05.3.2013, 6:02, celkem upraveno 1 x.
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Vortex Razor HD 5,5-20x56 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Starosta » pát 16.11.2012, 10:34

Wow, to bude určitě pecka :D
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5,5-20x56 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » pát 16.11.2012, 10:37

tak kouká to docela dobře :mrgreen:

Koukal jsem i přes nižší model PST, je to znát ale taky luxus za ty peníze! :inlove:
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Vortex Razor HD 5,5-20x56 EBR-2 MRAD

Příspěvek od nettik » úte 05.3.2013, 1:31

Grinch: moooc peknej kousek... btw: pres jakej kousek PST konkretne jsi to koukal ? Premyslim zda jit do PST 4-16 nebo PST 6-24 (SFP) ...jsem total lama a rikam si cim vic zoomu tim lip, ale pochybuju ze si s tim nekdy vystrelim na vic jak 300m... i kdyz, jeden nikdy nevi, ze jo :-)
PS: diky za stranky TM, spoustu uzitecnyho (a srozumitelnyho) cteni !
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » úte 05.3.2013, 6:12

Ahoj,
predem moc dekuji za kompliment. Doufam, ze stranky pomahaji a.bavi i vice lidi. Snazim se to doplnovat ale bohuzel casu moc neni...

jinak koukal jsem pres PST v 6-24x SFP. osobne to je podle mne druha nejlepsi volba cena/vykon.

na velkou si nechavam Razora HD ale na ancu jsem nyni dal Sightrona ktery je luxusni sklo stejnych obrazovych kvalit (v necem mozna i lepsi). bohuzel Sightron nema to co Vortex - tacticool vzhled a pohodlnost korekci. A ve stejnych parametrech je to PST i levnejsi.

pokud jde o rozsahy, tak jsem ztm nevidel, ze by se na VeO strilely Mizivky nebo neco podobneho, kde jsi omezovan na zvetseni. uz z toho duvodu bych bral 6-24x protoze vespod uz ti je celkem jedno zda 4x nebo 6x ale nahore bys pak mohl "plakat":-)

navic obe skla budou jiste na 16x kiukat zcela jinak. je to diky tomu, ze jedno bude na svem maximalu a druhe temer uprostred rozsahu. je to tak u vsech optik.

snad jsem ti nezamotal hlavu, ale myslim, ze rozhodne chybu neudelas. ceni si jej i na zahranicnich forech a s tema cenama, co jsou u nas je to paradoxne nejlevnejsi "poradna" varianta. beru na LR, na tercovku ber Sightrona:-)
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od nettik » pát 08.3.2013, 18:35

diky za info, cim dal vic se utvruzji v tom viperu PST 6-24x50 MRAD ...ale stale vaham mezi SFP a FFP, prece jen vetsi rozdil nez mezi 4-16 a 6-24, a veeeelmi rad bych se pres ten 6-24 SFP (pokud mozno s MRAD) koukl, nebo videl fotky ci video, neco jako tuto pro FFP: http://www.youtube.com/watch?v=pqTmTvoDNkk kde je krasne videt rozsah zoomu a zmena velikosti krize v tomto pripade...nemel bys prosim nekde foto osnovy skrz sklo, nebo nemuzes mi prosim povrdit/vyvratit mou domnenku, ze ...podle stranek vyrobce, kde uvadeji ze je obrazek orientacni a zalezi na bla blabla ... a je tam vlastne jen pro nazornost dilku a rozteci mezi dilky atd...
Kazdopadne se domnivam, ze pokud je u 6-24 osnova "pouze" 3mrad na kazdou stranu, jak patrno z obrazku: http://www.vortexoptics.com/uploads/sub ... 1_mrad.jpg ...tak je to "pouze nejakych 60cm z cca 1,5m zorneho pole a zbytek ty tlusty postranni cary... to je asi nic moc, ne ? ...minimalne ve srovnani s FFP kde se zvetsi kriz az na nejakych 15mrad celkem a je krasne v cele siri tenky :) predpokladam, ze u toho Razora to bude podobne, resp. ten razor ma zorne pole nejakych 1,8m ? takze tak 9mrad na kazdou stranu od stredu, ale stejny princip diky FFP ...pravda ?
No, snad jsem se vyjadril srozumitelne a treba me potesis fotkou nebo odkazem na video, ja nejak na youtube nemuzu pro PST 6-24x50 SFP najit podobne video kde by ta osnova byla videt v realu :-(

Diky,
H.

PS: chci to na .308 win na strelbu 100-300m jak presne mi to pujde a jak schopne prebijet budu schopen :-) , tak Vortex Viper PST prave diky zaruce a spokojenym uzivatelum z USA diskuznich for ;-)
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » pát 08.3.2013, 19:57

Vim ze jsem nekde.na fotky narazil a za me rozhodne SFP. praveze si myslim ze to beres obracene:-)

u SFP vypada kriz sice stale stejne ale meni se velikost na terci pro dilec osnovy se zvetsenim. tzn ze pri tru mildot na 10x je na osnove dilec 1MIL ale pri zvetseni 5x je zas 2MIL na terci a naopak pri 20x je 0,5MIl... takze vlastne si zvolis sam kolik to bude.

Naopak u FFP je vzdy dilec na osnove 1MIl pri jakemkoli zvetseni. tzn mas jen rozsah dilcu co ma osnova.

jak pak budu u pc tak zkusim najit linky. ted jsem na mobilu tak sry za pripadne preklepy.

jinak fotky co jsem videl tak vortex PST valcuje v dane cene veskerou tacticool konkurenci
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Starosta » pát 08.3.2013, 20:49

nettik: Taky se mi moc líbí 6-24x50 PST, ale o SFP jsem popravdě vůbec nepřemýšlel.
Co Tě k tomu vede oproti FFP? :)
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » pát 08.3.2013, 21:35

Tak predne je nutne vzit v uvahu neduh FFP - zvetsujici se osnova. to je asi nejvetsi zlo protoze na max zoom je snad krom premieru vse jak rahna od plachetnice:-) aspon razor jsou spejle:-) takze za mne FFP na taktiku kde je treba rychle se orientovat a rozpoznat kriz na pozadi.

pokud jde ale o tercovku tak dle meho ma navrch jednoznacne SFP kdy je osnova stejna a cim vetsi zoom, tim mensi prostor osnova zakryva. proto jsem ted na ancu kvuli strelbe BR poridil Sightron 10-60x60 s osnovou v MRAD s teckiu a volnym "pulmilem" kolem a v SFP a klikanim 0,05MRAD.

Razor pujde na tikku na VeO, takze dle mne FFP pro long range dejme tomu ale jde o to na co se bude strilet. gongy, platy atd FFP, na tercovku zas doporucuji SFP

ale muj nazor
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Starosta » pát 08.3.2013, 22:33

No na tu terčovku... nemyslím si, že s těmi tacticool featurami a zvětšením, by to byla optika na BR - na to jsou určitě jiné vhodnější a SFP, nitkový kříž, apod.
To všechno v tom případě chápu. Asi je to i otázka osobní preference...

Ale pro střílení na různé vzdálenosti, odečítání vzdálenosti podle velikosti, pro to mi přijde lepší FFP.
Při jakémkoli zvětšení (včetně maximálního) je to totiž síla osnovy 0,04mil - tedy 4mm/100m. Když budeš střílet na 300m, tak osnova zabere 1,2cm - a na 800m (a tomu už říkám LR střelba) zabírá osnova 3,2cm.
O zakrytí terče tedy fakt asi nemůže být řeč, pokud to není vyloženě na BR a zajímá Tě přesnost kolem 0,5MOA (přebíjená munice a "běžná" varmint flinta, žádný BR speciál).

A při obrazci v MIL a klikání taktéž v MIL není s FFP nikdy co počítat, kromě výpočtu vzdálenosti jednoduchým vydělením dvou čísel. Nastavíš si vždy zoom, jaký potřebuješ, osnova má vždy pravdu.

Neříkám, že je to nejlepší pro všechny účely, nebo že SFP nemá opodstatnění.
Ale pro mně, u podobného zvětšení a možnostem puškohledu - čím jednodušší výpočet a menší možnost chyby střelce, tím lepší.
V tomto případě jsem určitě pro tacticool a FFP, proto mě zajímaly výhody SFP pro to určení, co popisoval nettik...
Naposledy upravil(a) Starosta dne pát 08.3.2013, 22:52, celkem upraveno 1 x.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » pát 08.3.2013, 22:47

Co se tyce sightronu tak je to pro mne nejlepsi volba z par duvodu: zvetseni na BR a dostatecne tenka osnova ktera odkryva terc. velikost kliku taky super (maloktery MIL/MIL ma 0,05MRAD) a zas MRAD osnova na TM. takze bez debat nejlepsi kompromis co jsem mohl sehnat. z testu obrazu je na tom stejne a i lepe jak razor pokud jde o vyssi zvetseni (razor je na konci rozsahu a sightron ani ne v pulce :-)

pokud jde o to co pises dale tak o tom mluvim - na taktickou strelbu jedine FFP a rozsahy postaci do 24x ALE zjisti si co je u nas povazovano za takticke LR a co se kde v REALU strili, protoze pokud zjistis, ze to neni az takova "akce" tak pak by v pohode stacil SFP puskohled kde je osnova jeste tenci...

razor ma 0,7MRAD a jsou to desny rahna:-) na 50m je ale v tom prazdnym stredu presne videt zasah na terci, ale premirovat se neda. musi se klikat protoze neni videt cil.

tak to jsou zhruba vyhody. chce to aby kazdy.mel sve priority presne.zvazene... jak dojedu dom na pc tak sem hodim nejake obrazky PST jak SFP tak FFP a uvidite
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Starosta » pát 08.3.2013, 23:44

Grinch: Bezva, rád se podívám, dík :)
nettik píše:PS: chci to na .308 win na strelbu 100-300m jak presne mi to pujde a jak schopne prebijet budu schopen :-)
nettik: Ještě jednou jsem si pročetl Tvůj příspěvek a myslím, že větším problémem než zvětšující se obrazec s FFP by mohlo být spíš klikání po 0,1mil.
Na 100m může být v případě "potřeby trefovat terč na flek" už klikání po 1cm dost velký skok.
Porovnej s klikáním po 1/4MOA (7mm/100m), příp. dokonce 1/8MOA (3,5mm/100m).

Ale uvědom si taky, že nebereš v úvahu ani teplotní rozsahy, vlhkost vzduchu, apod.
Takže co nastavíš pracně ve 25 stupních po letním dešti jako "super nulu" bude (v rámci totální milimetrové přesnosti) v zimním mrazu -10 stupňů a suchém vzduchu o kus mimo.
Dostaneš se na hranici znalostí a zkušeností a můžeš být o pár milimetrů jinde, nehledě na velikost kroku klikání u optiky a bezvadné předchozí nastavení všech součástí včetně střelce. Soustřel třeba pořád dobrý, ale mimo nulu :)

Jde o to, jestli by Ti vůbec vadilo, že soustřely by mohly být kvůli příliš velkému kroku umístěny (max. o 5mm na 100m) mimo přesný střed terče.
S větší vzdáleností to bude hrát ještě mnohem menší roli, půjde víc o odhad větru, správný dope, počasí, nestabilní podporu, chybu střelce.........
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » sob 09.3.2013, 0:08

Hele velikost kroku 0,1MRAD neni zasadni. naprosto dostacuje nehlede na to, ze se jedna o uhlovou miru takze je to stejna "chyba" jako na 50m nebo kilometru... a zmena zasahu o 1cm/100m je stale "chyba" do 1/3MOA resp 1/10MIL a to je daleko mensi chyba nez chyba strelce, odectu vetru ci jinych promenlivych faktoru.

zas se to musi brat tak, ze pro strelbu na 100-300m je ten "flek" na ktery se bude strilet setsakra velky!!!

takze za mne je na LR klik 0,1MRAD daleko mensi zlo, nez prejit na klikani v MOA a ztratit tak tu nej vyhodu kombinace MIL/MIL...

na druhou stranu si sahneme do svedomi a porovnejme klik 0,1MRAD/1cm a 1/4MOA/7,25mm ... pak se dostaneme k tomu, ze rozdil 2,75mm na 100m je "smesny". neni tak?:-)

fakticky na LR vychazi jako nej varianta MIL/MIL + 0,1MRAD klik a pak volba na kazdem soudruhu zda SFP anebo FFP
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od AREYOU » sob 09.3.2013, 8:04

nettik
Pokud to chceš na střelbu od 100-300 metrů, tak tam si zas tak moc nepoklikáš. Já mám .223 Rem. a střílím jak chceš ty tedy 100-300 metrů a jen pro představu mám nastřeleno na 50 metrů :
na 100 metrech mi to chodí o 2 cm nad
na 200 metrech o 7,5 cm pod
na 300 metrech o 42 cm pod
+ stranová odchylka (dána rotací střely a typem vývrtu pravotočivej/levotočivej) mě to na 300 metrech chodí o 2,5 cm doprava.
Puškohled má osnovu SCB něco jako MilDot a kliká mi to 1/8MOA, osobně je dle mě lepší na střelbu od 100-300 metrů přenášet vem si, že na 300 metrů mám pokles 42 cm což na puškohledu dělá cca 1,5 mil tedy jeden a půl dílku.
Já osobně bych puškohled který kliká 10 mm na 100 metrů nechtěl, jelikož mi osobně to připadne moooc hrubé mě vyhovuje 1/8MOA což je 3,6 mm na 100 metrů, ale věřím tomu, že při střelbě na vzdálenosti 300-1200 metrů a více je potřeba hrubší klikání jelikož zde již není možno přenášet, ale pro moje střílení 100-300 je 1/8MOA ideální, nebo mě to vyhovuje.
Přílohy

[Přípona png byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » sob 09.3.2013, 13:51

AreYou ma pravdu, ze na techto vzdalenostech se moc klikat nebude. velikost kroku je 1/8 je sice fajn na tercovku ale na taktiku a LR je silne neyhovujici. navic jej nema temer zadny tacticool puskohled.

jemnost kroku je na LR dulezita take z hlediska rychlosti a presnosti klikani protoze uz naklikat treba 6MIL po 0.05MRAD je cca 120kliku :-) a pri 1/8 je to uz cca kliku 180 (jestli odhaduji spravne z hlavy) a to uz je velka kopa kliku :-)

za mne bych volil na gongy a platy ffp a .1MRAD a na tercovku na papir klidne MIL/MOA a SFP s krokem i 1/8MOA...

ale zas proc se nepripravit na poradnou LR kdyz nam tu na Vysocine "hrozi" az 800m?:-) ale se uvidi jak to dotahnou a kdy.
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Starosta » sob 09.3.2013, 15:58

Grinch: Něco přístupné i civilům?
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od nettik » sob 09.3.2013, 21:23

koukam jak se to tu rozjelo :-) no, pro me vyhoda SFP oproti FFP - pokud si jeste navic lze takhle krasne vybrat jako u PST je dvoji - zaprve cena a jak prave psal Grinch - stale stejna osnova. Nejsem zadnej tacticool strelec, klidne si zapocitam pri nejvetsim zvetseni (v pro me pohodovych jednotkach cm/m/mrad) - podle me dost podstatna vyhoda u PST (SFP) - osnova plati pro max. zvetseni. a nebo si hodim polovicni a vim ze je to jednou tolik, proste no problem. Ceho se spis u SFP bojim a proc se tak tesim na fotky od Grinche SFP vs. FPP je jak jsem jiz psal tloustka a delka! vodorovnych tlustych car - ktere (se pouze domnivam) mohou vadit pri vypocitavani vzdalenosti, pokud by rozsah osnovy mel byt "pouze" 3mrad na kazdou stranu od stredu krize...
ke klikani - ze nebudu strilet na flek je skoro jiste, osobne 1cm min.moznost korekce je azaz :-D resp. max. 1cm odchylka, pac kdyby to bylo vic, tak 1klik a jsem zase pod 1cm. A tech ostatnich promennych...chyba strelce, streliva, vitr... osobne preference mrad diky jednoduchosti - co vidim, to klikam, nez pocitani v MOA. Asi jde jen o zvyk a treba dam casem za pravdu, ale ted proste vim ze Vortex Viper PST 6-24x50 MRAD, jen vaham SFP a FPP a nejlepsi by bylo mit je moznost mit v ruce, coz nemam, tak budu rad i fotky od Grinche a dal googlit a sjizdet youtube.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od nettik » ned 10.3.2013, 17:42

teda Grinchi, ty nas s tema fotkama pekne napinas :-D
celej den koukam a ono nic,tak to vzdavam...muzes poskytnout casovy odhad "az se dostanu domu" ?
...ja jestli jsi nevyrazil na obhlidku jako Mike Dundee :-)
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od Grinch » ned 10.3.2013, 23:15

No vzhlesem k tomu ze je Grinch dva dny na IWA a dela tady fotky a recenze vseho mozneho, cuci pres vsechny optiky vcetne vortexe v ffp a sfp a vybira si zda koupit tikku v roedale predator anebo Luvo ar15 v 308 nwbo 6,5*55, tak je jasny ze fotky ztm nejsou:-)

vortex tady mel jen PST v ffp v 6-24x, sfp nikoli... porovnal jsem tedy alespon ffp a sfp ve verzi 4-16x...

ono sice ffp ma rozsah osnovy +-8MIL, ale sranda je ze na max zvetseni ti dva MIL na kazde strane zmizi:-) tedy mas pak pouze +-6MIL...

sfp v 4-16x ma +-5,5MIL tusim takze to zas takovy rozdil neni. sila osnovy u obou je skoro stejna s tim, ze ffp je silnejsi.

nicmene fotky.musim sehnat pak z netu protozw tady se to vyfotit nedalo.

a neruste fakt musim vyresit zda potunena tikka.anebo samonabijecka luvo:-)
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Vortex Razor HD 5-20x50 EBR-2 MRAD

Příspěvek od nettik » pon 11.3.2013, 7:35

to rikam ze je na obhlidce :lol: ze ja vic nesleduju deni...mohl jsem ti delat garde :-)
tak pekny pokoukani, budem se tesit na recenze a fotky vicero veci :-) a volbu mas fakt tezkou :-D pokud budes kupovat rovnou tam, tak se cestou zpatky zastav v Plzni, oslintam :mrgreen:

Zpět na „Ostatní příslušenství“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz