Vylepšete trestní zákoník, vyzval ministr občany.


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Vylepšete trestní zákoník, vyzval ministr občany.

Příspěvek od cybernetic » stř 30.5.2007, 16:26

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se rozhodl pro zcela netradiční krok. Zásadní změnu trestního zákona dnes umístil na internet, aby měli lidé možnost napsat mu připomínky. Teprve potom dostane návrh na stůl vláda a poslanci se senátory.

"Takové veřejné připomínkování je opravdu průkopnické," upozornil Pospíšil s tím, že názory lidí se na jeho úřadě určitě někdo bude zabývat.

"Navíc se tak děje ve velmi raném stadiu, kdy se návrh ještě nedostal ani do vlády," podotkl Pospíšil, který chce lidem poskytnout na připomínky tři měsíce.

Kompletní návrh trestního zákoníku najdou zájemci přímo na stránkách ministerstva spravedlnosti. Jeho součástí je i návrh doprovodného zákona k trestnímu zákoníku.

Jde přitom o velké změny. Podle návrhu na internetu zákon například zpřísňuje horní hranici trestů za nejzávažnější trestné činy z 15 na 20 let vězení a zvyšuje délku výjimečného trestu na 20 až 30 let vězení.

Zákon se citelně dotkne i mládeže, snižuje totiž hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let.
http://zpravy.idnes.cz/vylepsete-trestn ... _domaci_rb
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od cybernetic » stř 30.5.2007, 16:32

tak ma napadlo,či by ste namali navrhnúť § -použitia zbrane v obydlí,keď nejde o NO a KN,niečo ako máme my
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » stř 30.5.2007, 17:15

Hm, to by bylo fajn. Taky by nebylo od veci navrhnout zruseni nakupniho povoleni - beztak je to pouhopouha byrokracie.

I tak mi to ale zni pozitivne, rozsirit trestni zodpovednost a maximalni tresty...

Jen jestli tam nechce nekdo nenapadne protlacit psychotesty na zbrojak nebo podobnou zhovadilost...
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od cybernetic » stř 30.5.2007, 17:23

starosta
nákupné pov. a psychotesty idú mimo tento zákon/aspoň u nás/ :wink:
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » stř 30.5.2007, 17:54

cybernetic: Heh, mas recht, u nas taky :D Mam stihomam :wink:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 294

Registrován: úte 06.12.2005, 12:20

Bydliště: WEST

Příspěvek od veselka » čtv 31.5.2007, 7:16

Z návrhu nového TZ:
§ 28
Krajní nouze
(1)Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
(2)Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

§ 29
Nutná obrana

(1)Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
(2)Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, místu a času útoku, anebo okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka nebo osobě obránce.
(3)Ten, kdo odvrací útok, aniž byly zcela splněny podmínky nutné obrany, není trestný, jednal-li v silném rozrušení, strachu, úleku nebo zmatku způsobeném útokem.

Nutná obrana si novým třetím odstavcem hezky polepšila :-)
Pacifismus je NEMOC modEUrni doby.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » čtv 31.5.2007, 7:37

Hmm, to zní jinak :-) líp ;-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » čtv 31.5.2007, 7:37

Zato druhy odstavec je jakysi podviný. " Nepřiměřená okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka" ..to jako když na mě půjde se sekerou nějaký retard, který právě utekl z jedličkárny tak je obrana nepřiměřená?
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » čtv 31.5.2007, 7:41

veselka píše: anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.
a co je tohle za blbost by mě taky zajímalo
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1190

Registrován: pát 05.8.2005, 15:16

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od cybernetic » čtv 31.5.2007, 7:42

FRENKY
osobá útočníka-váha,psych.stav,špec.výcvik a pod.
Glock 17 3rd., sa.24, sa.58V,sa.58P, sa.61
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » čtv 31.5.2007, 7:45

Druhý odstavec mi zní tak, že když já mam 140 kilo a cikán s kudlou ma 55 kilo, tak by případná střelba byla posuzována jako nepřiměřená obrana...protože "ve vztahu k osobě obránce" mám přece těch 140 kilo a to je jasná převaha nad nebohým cikánem.
Tak to nás chraň bůh.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » čtv 31.5.2007, 7:45

Co tam poslat "aktualizaci", co maji na Slovenku a co se tyka obydli?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » čtv 31.5.2007, 7:49

Satane, hlavně bacha, aby tam nakonec nezustalo jen to obydlí. ...a ostatní případná obrana už bude mimo zákon, tedy nepřiměřená.
Jak se toho chytnou nějací multikulti ve vládě, tak se to klidně může stát. Podle hesla "doma se klidně braň a venku tě ochrání policie"

P.S: a už zřetelně vidím, jak přesně tohle bude důvodem k omezení nošení zbraní ..co se zbraní na ulici, když se podle zákona stejně mimo domov nesmíš bránit, že?

Možná jsem zbytečně paranoidní, ale tzv. salámová metoda pro manipulaci s veřejností funguje pánové opravdu dobře.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 294

Registrován: úte 06.12.2005, 12:20

Bydliště: WEST

Příspěvek od veselka » čtv 31.5.2007, 9:14

Policie není zřízena, aby nás všechny chránila. U nás je, si myslím, problém v tom, že v Listině zákl.práv a svobod je uvedeno, že "Nedoknutelnost osoby a jejího soukromí JE ZARUČENA" a "Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života", "Obydlí je nedotknutelné.Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí". Není zde (ani jinde) ani slovo o tom, že můžeš chránit svůj majetek. Abych to shrnul: Jelikož není zákonem zakázáno chránit svůj majetek, můžeme to činit, ale... bohužel pouze v rámci NO nebo KN. nic víc, nic míň. Tenhle "problém" není prostě dotažen a trestní zákon to nevyřeší. Proto ty soudy dopadaj tak, jak dopadaj.
Pacifismus je NEMOC modEUrni doby.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 1444

Registrován: pon 30.1.2006, 18:18

Zbraň: GLOCK

Bydliště: MATRIX, jako všichni

Příspěvek od Smith » čtv 31.5.2007, 18:46

FRENKY: K §29 nutná obrana - podle mě to není změna k horšímu, je tam jenom více slovy rozvedeno to, jak se současný pojem "způsob útoku" v §13 t.z. pár let v teorii vykládá, ale praxe ho zhusta nesprávně chápe podstatně úžeji. Za důležité považuji také to, že tam zůstalo. "zcela zjevně nepřiměřená"

FRENKY píše:
veselka píše: anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.
a co je tohle za blbost by mě taky zajímalo
K tomuto příklad: Voják, který zběhne od jednotky v boji se nemůže bránit tím, že v zákopech kolem něj svištěly kulky a hrozilo mu vážné nebezpečí újmy na zdraví a snad i smrt a od jednotky proto utekl v krajní nouzi. Protže je jeho povinností toto nebzpečí snášet bude i nadále trestně odpovědný např. za tr. čin svémocného vzdálení (nynější § 295 tr. zákona.)
Uživatelský avatar

Ředitel LOS

Příspěvky: 266

Registrován: úte 28.3.2006, 10:08

Příspěvek od TraTom » pát 01.6.2007, 9:53

Oficiální to sdělení LEXu:

Míinistr spravedlnosti Mgr. Pospíšil nabídl veřejnosti připomínkování návrhu nového trestního zákoníku. Protože trestní zákoník definuje způsoby a možnosti použití zbraní v krajní nouzi a nutné obraně, je zájmem nás majitelů zbraní si řádně ohlídat zmíněné paragrafy.Kon­krétně se jedná o § 28 a § 29. Přijetí nového trestního ovlivní naše životy na dlouhá léta, ať již bude přijat v jakékoliv podobě.

Velice nás zajímají vaše návrhy a postřehy. Proto prosím pište a emailujte nám. Hodláme se totiž spolu s dalšími organizacemi obrátit na ministra spravedlnosti s našimi případnými návrhy a připomínkami.

A k tomu potřebujeme kromě vlastních právních analýz rovněž vaše návrhy.

Předmětné pasáže jsou zde:

§ 28

Krajní nouze

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

§ 29

Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku, místu a času útoku, anebo okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka nebo osobě obránce.

3) Ten, kdo odvrací útok, aniž byly zcela splněny podmínky nutné obrany, není trestný, jednal-li v silném rozrušení, strachu, úleku nebo zmatku způsobeném útokem.

Návrh trestního zákoníku si můžete stáhnout zde: http://portal­.justice.cz/ms/ms­.aspx?j ... &d=­160504
Nejsou rozdíly mezi bílými, černými, velkými a malými, tlustými a hubenými.
Lidé se dělí jen na dvě kategorie. Na blbce a idioty.
gen. G. Patton

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz