Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)

Příspěvek od Kmoch Vladimír » čtv 09.9.2010, 12:14

V tomto podstatně přepracovaném a doplněném vydání původního stejnojmeného díla Prof.Vlad.Solnaře,jsem narazil na nijak dál nekomentovaný termín.Cituji:Privilegium nestíhatelnosti,jehož útočník požívá,není nutné obraně na překážku.Konec citace!Nikde jsem se však již nedočetl,z čeho a proč,toto "privilegium"vychází.Jaké má tedy kořeny a hlavně i smysl.Připadá mě to jaksi samoůčelné a nespravedlivé vůči obránci,který pak v rámci obrané reakce může chybovat a na rozdíl od útočníka může být soudně stíhán.Očekávám proto od těch z vás,kteří se zabýváte teorií trestního práva, jaké vysvětlení k tomuto "privilegiu"máte,a z jakých pramenů (literatury)jste vycházeli.Snad jsem to napsal srozumitelně!Jde o kvalifikované vyjádření!Děkuji.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)

Příspěvek od cmk » čtv 09.9.2010, 12:59

Diplomati, prezident, poslanci, senatori a dalsi vyjmenovane osoby.
Organy cinne v trestnim rizeni jsou omezene v jejich stihani, predvolavani ke svedectvi apod...

Pokud takova osoba na me zautoci, tak i ji mam pravo se branit v ramci paragrafu o NO, ac muze byt za svuj cin nestihatelna.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)

Příspěvek od Steiner » čtv 09.9.2010, 13:10

KV: "Privilegium nestíhatelnosti" je myšleno osoby u nichž je vyloučena trestní zodpovědnost = děti, duševně choří, nesvéprávní, nepříčetní, apod. Dříve se mělo za to, že proti útoku těchto osob lze využít toliko institutu Krajní Nouze (obránce musí prchnout pokud je to možné, jinak jim nesmí být způsoben těžší následek než který hrozil). Nyní je již tento názor naštěstí překonán a i proti útoku těchto osob se lze bránit při splnění podmínek Nutné Obrany. Dle selského rozumu - útok takových útočníků může být (a v praxi i bývá) pro obránce mnohem nebezpečnější, než útok dospělých, svéprávných a příčetných, tím spíš, že ve většině případů si tito útočníci sami bývají vědomi své trestní nepostihnutelnosti.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)

Příspěvek od Nikdo » čtv 09.9.2010, 13:20

Pokud se pamatuji (měl jsem to před 15 lety k zápočtu, tak možná nepřesně), privilegium nestíhatelnosti je dočasné z titulu imunity, a je vymezeno přesně jak popsal CMK.
Trvale, automaticky a ze zákona je to jakási hmotněprávní výluka, a to jsou ti mladiství, duševně nezpůsobilí apod., jejich jednání nemá hmotné (např. uzavření smlouvy) či právní (trestní odpovědnost) důsledky.

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)

Příspěvek od Steiner » čtv 09.9.2010, 13:29

Nikdo: aha, máš pravdu ... nicméně princip z pohledu NO je stejný. Dřív se mělo za to, že "útok na zájem chráněný tr. zák." musel mít všechny atributy trestného činu, tedy i trestní odpovědnost útočníka. Teď se od toho upouští a NO je přípustná i proti trestně neodpovědnému útočníkovi.

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Základy trestní odpovědnosti.(Solnař,Fenyk,Císařová)

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pát 10.9.2010, 17:06

Děkuji za odpovědi.Jen jsem si myslel,že se jedná o "veškeré" útočníky a proto mě to nešlo do kebule.S vaším vysvětlením "ůtočníka"samozřejmě nemám problém.Díky,a zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz