Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 30.11.2021, 21:51Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
 Zavinění a NO. 
Autor Zpráva

Registrován: 11/2006
Příspěvky: 716
Bydliště: Teplicko - Osek
Příspěvek Zavinění a NO.
Při uskutečňování jednání vedoucí k odražení útoku,se podle následků tímto jednáním vzniklých bude použitím střelné zbraně asi spáchán Tč na zdraví,či na životě takto poškozeného.Potom jedním z úkolů OČTŘ bude (kromě jiného)i vyšetření a dokázání "viny-zavinění".Což je principem odpovědnosti ajeden ze základních znaků trestního činu!Dle §13 odst.2Tz podle kterého "k trestnosti činu je třeba úmyslného zavinění,nestanoví-li tento zákon výslovně,že postačí zavinění z nedbalosti"!Zavinit Tč lze v našem TP dvěma způsoby:Úmysl (a-příímý,b-nepřímý)podle §15 odst.1 písm. "a" nebo "b".Nedbalost.
a)chtěl způsobem uvedeným v Tz porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem (úmysl přímý).
b)věděl,že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit,a pro případ ,že je způsobí,byl s tím srozuměn (úmysl nepřímý).
Zavinění ve formě úmyslu je založeno na složce "intelektuální a volní".V tom tkví také základní rozdíl mezi úmyslem a nedbalostí kdy (u nedbalosti chybí složka volní).Pro úmysl přímý i nepřímý je společné to,že si pachatel představuje "rozhodné skutečnosti"alespoň jako m o ž n é!!Pro naplnění intelektuální složky úmyslu tak postačí,již "pouhá představa"možnosti způsobení ralevantního následku,za podmínky,že se taková představa bezprostředně projevila v jednání pachatele.Proto k naplnění skutkové podstaty Tč ublížení na zdraví nestačí,aby pachatel úmyslně vykonal něco,co způsobilo ublížení na zdraví,ale je třeba,aby jeho úmysl "směřoval i k vlastnímu ublížení na zdraví"!Podstatou úmyslu tedy je vůle způsobit rozhodné skutečnosti jednáním pachatele.Kde pachatel pokládá trestně relevantní následek za "nutný - nezbytný",jde o úmysl přímý!pachatel ho chce!Přitom však pachatel je vždy srozuměn s tím,že realizace tohoto cíle předpokládá způsobení následku významného pro TP a přesto od svého záměru nechtěl ustoupit!
Na takové srozumění se pak usuzuje z toho,že "pachatel nepočítal s žádnou konkrétní okolností,která by mohla zabránit následku,který si pachatel představoval jako možný,a to ať už by šlo o jeho vlastní zásah,nebo o zásah někoho jiného.
Z výše uvedeného tedy vyplývá,že při vědomém (chtěl !!či věděl !!)použití zakázaného,či nepřiměřeného prostředku v NO se bude vždy,jednat o úmyslný Tč,vyjímečně o nedbalost:A to v případě na př.při soudem uznané NO,ale zranění nezůčastněné osoby,třeba v autobuse, metru atp.,kdy sice podmínky NO byly,ale při použití stř.zbraně musel obránce vědět,či riskovat zranění dalších osob,a on toho nedbal,atp..
Vy všichni kdož nosíte zakázané prostředky VÍTE že jsou zakázané a mají těžší možné následky na organismus.Pokud je jen nosíte,dopouštíte se přesupku na úseku zbraní a střeliva,a můžete při kontrole,zjištění počítat s přestupkem.Pokud je však s nimi spáchán Tč,spadá do důkazního řízení vše,co se tohoto Tč týkalo,tedy i použité zakázané ale i povolené prostředky takovéto vaší NO.Toť vše.A opravdu jsem se snažil.Doufám,že je to vidět a vyčerpávající informace-názor.Zdravím.

_________________
V nouzi poznáš -Jericho FB!


ned 23.1.2011, 12:48
Profil

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
"Vy všichni kdož nosíte zakázané prostředky VÍTE že jsou zakázané a mají těžší možné následky na organismus"

A to, že někdo něco ví, byste chtěl před soudem prokázat jak ?

Mimochodem, není to tak dávno co soud osvobodil prodejce zakázaných doplňků (podvěsná svítilna s laserem), protože si prodejce sehnal někoho, kdo prohlásil, že standardní podvěsnou svítilnu s laserem používal coby jeskyňář jako "ukazovátko".

O tom, že prodejce věděl, že se jedná o zakázaný doplňek podle mě nemohlo být pochyb, ale prokázat se to podle mě nedalo.

V této souvislosti si tedy dovoluji podotknout, že rozsudek s naší legislativou zase tolik toho společného mít nemusí (a může být zcela absurdní oběma směry).


ned 23.1.2011, 14:38
Profil

Registrován: 11/2006
Příspěvky: 716
Bydliště: Teplicko - Osek
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
Shi:To že někdo něco ví,prokazují OČTŘ a ne já!Já jen mohu podotknout,že se jim to prokazování když chtějí !daří!!A to daleko častěji,jak "NÁM" NO!A už i jednání konané podle §29 NO,je samo o sobě až do osvobuzujícího rozsudku soudem Tč!Kdy rozsudek osvobozující z něj dělá teprve "čin jinak trestný",čili NO!!Těch možností dokázat,je jistě více!Většinou to řekne na sebe každý sám,a ani to NEVÍ jak!Při výslechu - většinou.Ale mohou k tomu vést i přímé důkazy,které většina zatím "přestupkářů"užívá asi nejčastěji.A to řazení nábojů v zásobníku zbraně!Ve válci revolveru atp.!Mrtvola také zdělí,co "Ví" - pitvou a nalezením střel,které byly za smrt zodpovědné.Prostě,každý chytrák "přechytračí nakonec - sám sebe"!To se mi ale povedlo co?Myslím to přechytračení se. :D.U toho prodejce"baterek"asi nešlo o Tč!Ale každý je svého štěstí strůjcem.Možná mu to projde,možná ne.Toť každého boj a přesvědčení,že dobře dělá.Já jsem prostě přesvědčení jiného,i když mě třeba zavřou taky!?Kdo ví?Proto má spravedlnost co drží ty váhy,zavázané oči.Že?Zdravím.

_________________
V nouzi poznáš -Jericho FB!


ned 23.1.2011, 18:05
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 06/2009
Příspěvky: 373
Bydliště: Kvérov
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
Kmoch Vladimír píše:
Z výše uvedeného tedy vyplývá,že při vědomém (chtěl !!či věděl !!)použití zakázaného,či nepřiměřeného prostředku v NO se bude vždy,jednat o úmyslný Tč,vyjímečně o nedbalost:
...
Pokud je však s nimi spáchán Tč,spadá do důkazního řízení vše,co se tohoto Tč týkalo,tedy i použité zakázané ale i povolené prostředky takovéto vaší NO.

Vladimíre, já kvituji s povděkem každou snahu o pochopení zákona, ale ono nestačí přečíst si trestní zákoník, učebnici od Fenyka a pak vyrobit definici trestného činu: nutné obrany. Právo je trochu složitější systém...

V citovaných větách si protiřečíš (v rámci norem fora si opět dovolím familierní tykání) - jednání v NO nemůže být charakterizováno jako TČ, jelikož z dikce TZ a OZ vyplývá, že NO je beztrestná. Proto věta "použití nepřiměřeného prostředku v NO bude TČ" je nesmyslná. Buď se jedná o NO (beztrestná při použití JAKÉHOKOLIV prostředku) nebo o TČ, kombinace těchto pojmů je contradictio in adjecto.

Co se týká druhé citace, tam lze souhlasit s tím, že v řízení o TČ se budou posuzovat veškeré relevantní okolnosti včetně použitého střeliva - opět ale musím dodat, že NO není TČ a nelze je slučovat.

Nevím jak líp to vysvětlit. Doporučuju k prostudování (pokud jsi ji ještě nečetl) Nutnou obranu od Kuchty (Brno, MU 1999).

_________________
Nemo contra deum nisi deus ipse


ned 23.1.2011, 19:59
Profil

Registrován: 11/2006
Příspěvky: 716
Bydliště: Teplicko - Osek
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
To Slim:Samozřejmě že vím,že SOUDEM uznaná NO je beztrestná od samého počátku!!Ale znovu opakuji,SOUDEM uznaná!!To,že se někdo brání a snaží se dodržet pomínky znění §29 NO Tz neznamená,že tyto podmínky také NAPLNIL!!O NAPLNĚNÍ podmínek NO,a tudíž o BEZTRESTNOSTI obránce,musí rozhodnout soudce,a to buď v řízení o vzetí do vazby (pokud jsou obráncovy argumenty natolik silné),nebo až po obžalobě,v Tŕ o věci (opět silné důkazní prostředky)!!Takže do té doby než soudce nebo v Tř předseda s.,rozhodnou o zproštění viny za jednání v NO,tak do té doby je obviněný soudně stíhán za Tč,který spáchal svým jednáním (i když si myslí,že jednal v NO)!!O TOM ROZHODUJE SOUD, zda se o NO jednalo,či ne!Je tomu co píši rozumět?
Co se týká přiměřenosti NO,tak ta je posuzována POMĚREM mezi jednáním zaměřeným na NO a ZPÚSOBEM útoku (zejména též podle p.o.v.a.h.y užitých prostředků,místa útoku,psychického stavu obránce,síly a obratnosti útočníka,a o důležitý prvek "co za danné situace bezprostředně hrozí,včetně hrozící škody")!!Meze NO nejsou zachovány ani tehdy,"pakliže obránce útočníka úmyslně usmrtil,ačkoliv stačilo,jej poranit,ani usmrtil- li obránce útočníka,aby odvrátil útok na majetek"!!Takže jak vidíš a čteš,tak VÍM o čem píši,ale i když se snažím psát jen podstatné,tak problematika je daleko širší,protože udělat rozbor NO(paragraf.znění),je na knihu!Snažím se to jen přiblížit.Tě zdravím. :D

_________________
V nouzi poznáš -Jericho FB!


pon 24.1.2011, 21:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2009
Příspěvky: 992
Bydliště: Morava-sever
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
No to není pravda, že budeš v případě NO stíhán za TČ rozhodne policie, nebo tě stíhat ani nemusí, ta zahajuje trestní stíhání. Pak pokud jsou pochybnosti o NO to dostane zástupce ten tě jak se říká vaří u soudu, resp. před soudem. Vyjímka je myslím zabití. Znovu Ti to říkám, nemůžeš hledat u obránce úmysl plánovat zabít, nebo zranit konkrétní útočící osobu. Tohle obránce nemůže naplánovat, že na něj někdo zaútočí a idkyby jsi se bránil motorovou pilou, nebo kanonem který máš načerno v tu chvíli je to jedno. Dokonce by jsi mu mohl ufiknout hlavu katanou, nebo jej žduchnout do Macochy aby jsi se ochránil. Pak cajti vyřeší Tvůj přestupek, že jsi měl náboje s dutou špičkou a zaplatíš 30 klacků, nebo tak nějak. Nic víc. To je furt dokola

Já bych to neřešil. Aď si každý nosí co chce, čemu věří, stejně se všichni nikdy neschodnou. Můj názor je, že nutnou obranu Ti volba střely prostě nemůže upřít. To, že budeš platit flastr za to, že náboje pro dlouhou zbraň nosíš v krátké, je myslím jasné.


stř 26.1.2011, 18:39
Profil

Registrován: 11/2006
Příspěvky: 716
Bydliště: Teplicko - Osek
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
panvrabec:Já zde na fóru neuvádím své názory,dojmy,přání!Já zde cituji platné znění zákona,a nauky o něm!To,že si každý chce vyložit zákon tak,aby vyhovoval "jeho záměru"neznamená,že tomu tak skutečně vždy bude!!Bude to muset vždy prokázat,NE SI MYSLET!Ti kdož mají dostatek OBJEKTIVNÍCH důkazů o svém jednání,ti asi nebudou mít až zas takový problém vyhrát Tř.To že obránce "nemůže plánovat"něčí útok jak uvádíš je diskutabilní.Někdy si může "obránce"zvolit taktiku vyvolání konfliktu (sporu),aby vyprovokoval útok,který potom následně řeší NO,aby tak zakryl svůj vlastní Tč!!Zneužil NO pro svůj záměr!To ale nic nemění na tom,že každé jednání člověka,je řízeno jeho vůlí (myslí),vykonat právě to,CO CHTĚL VYKONAT!!Proto se vždy jedná o úmyslný Tč!CHTĚL A VĚDĚL!!Takže i za podmínky,že reálně existovaly podmínky pro NO,se může stát,že z jakýchkoliv důvodů obránce PŘEKROČÍ MEZE takovéto NO,která pak mu nebude soudem uznána,a on bude odsouzen!
Jinak s Tebou souhlasím,že je každého věc jak a čím se brání!!To je fakt každého osobní rozhodnutí,které respektuji!Ty moje příspěvky jsou jen pro ty z vás,kteří si zaslouží šanci beztrestnosti.I když záruky neexistují!Zdravím.

_________________
V nouzi poznáš -Jericho FB!


čtv 27.1.2011, 11:02
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2009
Příspěvky: 992
Bydliště: Morava-sever
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
Vyprovokovaný útok s tímto moc nesouvisí, pokud bude vyprovokovaný, tak je jedno, jestli máš fmj, na to se NO nevztahuje (pokud se na to ovšem příjde), o tom se přece nebavíme. Ale to je jedno, každý svého štěstí strůjcem ne? Ať nosí kdo se na co cítí, nebo změní ráži za větší AMEN


čtv 27.1.2011, 22:33
Profil

Registrován: 11/2006
Příspěvky: 716
Bydliště: Teplicko - Osek
Příspěvek Re: Zavinění a NO.
Nauka uvádí,že i vyprovokovaný útok,JE ÚTOKEM.Ovšem nesmí trpět vadami,jak píši výše.Pokud vyšetřováním bude zjištěno,že takovéto vady na NO existují,potom se o NO jednat nebude,a bude úplně jedno,jakým střelivem byl úmyslný Tč spáchán.Bude to vždy vražda!Jiné to může být u zabití.Tam by se mohlo uvažovat o způsobení úmyslného těžšího následku s ROZMYSLEM,§140 odst.2 Tz,a jinak prvileegovaný Tč zabití §141 Tz,by se mohl překvalifikovat na vraždu,§140 Tz s vyšší tr.sazbou.Protože pachatel věděl a chtěl způsobit těžší a tím třeba i smrtelný následek,který by za použití povoleného střeliva třeba smrtelný nebyl(znalecký posudek).Ale to nic nemění na tom,že s Tebou souhlasím,že ať si nosí každý co chce!Dokud jen nosí,je to jen přestupek!To je fakt!!Zdravím.

_________________
V nouzi poznáš -Jericho FB!


pát 28.1.2011, 9:07
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 9 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI