Zbraně nezabíjejí, zabíjejí lidé


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

Příspěvky: 276

Registrován: stř 14.9.2005, 17:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Zbraně nezabíjejí, zabíjejí lidé

Příspěvek od abeille » pon 03.10.2005, 13:09

Celkem zdravý názor, ne? 8)

http://zpravy.idnes.cz/nazory.asp?r=naz ... nazory_itu

Brutální vražda střihače Velíška, kterého zastřelil na Karlově náměstí psychopatický vrah, obnovila ve společnosti diskusi, zda mezi lidmi není "příliš mnoho" zbraní a zda podobným hrůzám není možné předcházet nějakými zákonnými opatřeními.

Podobné diskuse se objevují pokaždé, když se objeví tak alarmující událost, jakou byla Velíškova vražda.

Přesto právě smrt mladého střihače ukázala, že žádné "omezování počtu zbraní mezi lidmi" násilné trestné činnosti nezabrání, že nárůst násilí není výsledkem nárůstu množství zbraní mezi občany a že žádná regulace nemá šanci recidivě podobných případů zabránit. Spíše by omezování dostupnosti legálně držených zbraní pro vlastní obranu ještě zvýhodnilo grázly.

Úřady, kterým zbraně mezi lidmi příliš nevoní bez ohledu na režim, opakovaně uvádějí počty trestných činů spáchaných legálně drženými střelnými zbraněmi, ale neuvádějí kontext a podrobnosti těchto případů.

Ano, samozřejmě – i legálně drženou zbraní je občas někdo zavražděn, ve většině případů však jde o násilí emoční, nepromyšlené a nepřipravované, tedy o tzv. "domácí zabijačku" či "vyřizování pohledávek mezi manžely", kdy prostě přetečou emoce. Lze předpokládat, že většina takových násilných trestných činů by – v případě, že by onen z manželů, co střílel, střelnou zbraň neměl – byla spáchána nožem, paličkou na maso či jinými oblíbenými nástroji domácího násilí. U násilí plánovaného, které páchají profesionální zločinci, užití legálně držené střelné zbraně téměř nezaznamenáváme. I na Karlově náměstí šlo o zbraň, kterou měl vrah načerno.

Případ zavražděného střihače ukazuje opačným směrem, než vedou úvahy "omezovačů". Pan Velíšek se vydal ženě na pomoc s holýma rukama.

A nepřežil... Nejde o to, proměnit Prahu v Divoký západ. Ovšem nutno připustit, že být v tu chvíli v parku legálně ozbrojený člověk, který by šel napadené ženě na pomoc spolu s oběma neozbrojenými muži, mohl být mrtvý útočník, a ne nevinný člověk, což by nikomu nevadilo.

Navíc by v daném okamžiku byla nutná obrana plně legální.

Smrt nevinného ukázala, že problém není ve "velkém počtu legálních zbraní v populaci", ale spíše ve "velkém počtu ilegálních zbraní a v malém počtu legálních zbraní u občanů".

Vrah z Karlova náměstí držel zbraň, kterou útočil, ilegálně – a tomu žádné zákony nezabrání. Pan Velíšek legální zbraň k sebeobraně neměl, a proti ozbrojenému útočníkovi proto neměl žádnou šanci. Alespoň teoreticky (dle zákona) však měl možnost zbraň k sebeobraně legálně držet a onu kolizi přežít. Snížení dostupnosti zbrojního průkazu, o kterém se začíná nyní hovořit, by příštím napadeným definitivně vzalo i tu malou šanci na sebeobranu, která jim proti vždy nelegálně ozbrojeným zločincům zbývá.

Počet zbraní mezi lidmi a počet jimi páchaných trestných činů souvisí jen volně. V Texasu je držení zbraně téměř povinností muže, brokovnice patří ke standardnímu vybavení automobilu a tomu odpovídá i vysoká míra násilí ve společnosti. Ve Švýcarsku, kde je dokonce vojenských zbraní v domácnostech ještě víc, je míra násilí ve společnosti o řády nižší než v Texasu... Stejně tak u nás za první republiky mohl dospělý koupit pistoli či revolver bez jakéhokoliv povolení, dokonce poštou na dobírku, a míra násilí byla proti dnešku velmi nízká. Ony totiž nezabíjejí zbraně, ale lidé, kteří je mají v rukou.

Jiří X. Doležal, reportér Reflexu
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

paráda

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 13:12

Na to že má pan Doležal občas dávku. Tentokrát musím přiznat, že měl světlou chvilku.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 498

Registrován: pát 01.4.2005, 17:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od ikar » pon 03.10.2005, 13:14

A nebo si ji zrovna dal a zacal myslet realne :D
--- IkaR ---

!!! Radeji byt souzen jednim, nez nesen ctyrmi !!!
kdo jinemu jamu kopa, ten si prijde na docela slusne penize

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Příspěvek od Selag » pon 03.10.2005, 13:17

Před pár lety se pan Doležel v TV presentoval jako odhodlaný vlastník střelné zbraně. Akorát že na sebeobranu jednoznačně doporučoval ráži .22, kterou údajně i vlastnil.(oháněl se tam nějakou malou pistolkou a bylo to točeno v Praze na hlaváku)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 13:19

To by musel být celý pytlík prášku do pečiva! :twisted: :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 13:20

Myslíš tu novinářskou ráži 22 milimetrů. Při jeho váze se divím, že ten kanón unesl. :D

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Příspěvek od Selag » pon 03.10.2005, 13:22

Třeba se mu to v rauši zdálo dost velký :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

zabiják.

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 13:29

Nedávno jsem řešil frajera, který chtěl v bavoráku zaparkovat na place u svobodné evropy. Nedal si to vymluvit. Pak do řady asi šeti kluku z SPJ vyzbrojených škorpijónama pronesl. Na mně si nic nedovolujte, jsem taky ozbrojený a ukázal všem přítomným UL ko od Taurusu ráže 38 Spl. za pasem. Lidi ja fakt občas zažiju srandy.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 13:37

Pánové promiňte ale i takový zabiják jako já musí dělat domácí práce. takže se s vámi na čásek louči. Nádobí a úklidu zdar.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 498

Registrován: pát 01.4.2005, 17:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od ikar » pon 03.10.2005, 13:38

A co draha druha polovicka ?
--- IkaR ---

!!! Radeji byt souzen jednim, nez nesen ctyrmi !!!
kdo jinemu jamu kopa, ten si prijde na docela slusne penize
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 14:50

Ta šla do školy. studuje angličtinu. You Know.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 498

Registrován: pát 01.4.2005, 17:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Příspěvek od ikar » pon 03.10.2005, 15:08

Chtel jsem ti neco napsat anglicky jako odpoved, ale to by jsi mohl vzit jako provokaci a nastvat si policajta to se nevyplaci :D
Ale aspon bude chytra myslim tim tvou zenu :)
--- IkaR ---

!!! Radeji byt souzen jednim, nez nesen ctyrmi !!!
kdo jinemu jamu kopa, ten si prijde na docela slusne penize
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

Příspěvek od realcop » pon 03.10.2005, 15:53

Hel nežeň mně jo :roll: Moje přítelkyně. Hele já viděl už tolik domácích rozdílení, že mně chuť na ženění přešla tak na dvě století. Neblázni. :roll:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: zabiják.

Příspěvek od S474N » pon 03.10.2005, 15:58

realcop píše:Nedávno jsem řešil frajera, který chtěl v bavoráku zaparkovat na place u svobodné evropy. Nedal si to vymluvit. Pak do řady asi šeti kluku z SPJ vyzbrojených škorpijónama pronesl. Na mně si nic nedovolujte, jsem taky ozbrojený a ukázal všem přítomným UL ko od Taurusu ráže 38 Spl. za pasem. Lidi ja fakt občas zažiju srandy.
Takovymu rovnou sebrat kver i zbrojak a ma po srande. *24**24*

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Příspěvek od Selag » pon 10.10.2005, 11:56

Je to hodně smutné čtení. http://www.mvcr.cz/regiony/praha/im_mem ... hart1.html Mě ale navíc zarazila dá se říct na odborném článku fatální chyba v terminologii. Označit pistoli vz.52 za revolver ráže 7,65 mm vyžaduje opravdu hlubokou neznalost. Je mi z toho tak trošku smutno.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

Příspěvek od realcop » pon 10.10.2005, 12:34

Si z toho nic nedělej. Naši tiskovi mluvčí mají zakázáno střílet po novinářích a tak bouchačku vidí akorát tak na fotce v novinách. Horší je že leckterý "zasvěcený" novinář tomu říká revolver. :roll:
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop
Uživatelský avatar

Příspěvky: 16

Registrován: úte 17.5.2005, 21:02

Re: paráda

Příspěvek od Nekromancer » pát 14.10.2005, 16:38

realcop píše:Na to že má pan Doležal občas dávku. Tentokrát musím přiznat, že měl světlou chvilku.
Zato jeho vdova Michaela měla asi blackout. Nevím kdo jste viděli tuším poslední Střepiny, ale její výrok "tohle přece není možný, jakto že se to děje, dyť bouchačku přece nemůže slušnej člověk nosit jen tak z plezíru?" mě dojal skoro k slzám.

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz