Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 30.11.2021, 22:41



Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
 „Zbraňová amnestie“ 2014 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: 02/2011
Příspěvky: 613
Bydliště: Brno
Příspěvek „Zbraňová amnestie“ 2014
startovací příspěvek:

»Policisté upozorňují na novelu zákona o zbraních a související „zbraňovou amnestii.

Od 1. července 2014 začíná platit novelizace zákona o střelných zbraních a střelivu č. 170/2013 Sb. Tak jako při minulých změnách zákona o zbraních (které proběhly v letech 1996, 2002 a 2009) je do tohoto zákona dána možnost beztrestně odevzdat zbraně kategorie A, B, C nebo D, jejich hlavní části nebo střelivo, které jejich držitel přechovává bez povolení (tato možnost je označována jako „zbraňová amnestie“). Doba, po kterou lze dobrovolně odevzdat výše uvedené zbraně a střelivo, byla zákonodárcem stanovena na období od 1. července 2014 do 31. prosince 2014 s tím, že výše uvedené zbraně a střelivo lze odevzdat kterémkoliv útvaru policie, který o převzetí zbraní nebo střeliva vydá odevzdávajícímu potvrzení.

Po odevzdání zbraně, hlavní části zbraně nebo střeliva, policie provede na svém specializovaném pracovišti odborné zkoumání, zda se zbraní nebyl spáchán neobjasněný trestný čin (pokud toto zkoumání může provést, což je v případě střeliva bezpředmětné). V případě, že se spojitost s neobjasněným trestným činem neprokáže, může ten, kdo zbraň odevzdal, ve lhůtě šesti měsíců od vyrozumění o výsledku odborného zkoumání a po splnění dalších zákonných předpokladů (např. požádání o udělení výjimky k nabytí do vlastnictví a držení zbraně kategorie A nebo požádání o udělení povolení k nabytí do vlastnictví a držení nebo nošení zbraně kategorie B) požádat o registraci takové zbraně, převést takovou zbraň na jiného oprávněného držitele zbrojního průkazu nebo ji předat podnikateli v oboru zbraně a střelivo k dalšímu opatření.

Dalšími změnami, které jsou obsahem novelizace zákona o zbraních, je zejména změna doby platnosti zbrojního průkazu, kdy dochází k prodloužení doby platnosti zbrojního průkazu z pěti let na deset let a to u zbrojního průkazu, kdy žádost o vydání zbrojního průkazu byla podána příslušnému útvaru policie po 1. červenci 2014.

Další změny zákona o zbraních a střelivu se týkají zejména podnikatelů v oboru zbraní a střeliva, zejména v souvislosti s připravovaným zavedením elektronické evidence zbraní a střeliva u podnikatelů v oboru zbraně a střelivo (CRZ = Centrální registr zbraní) od 1. července 2014, dále jsou obsahem novelizace zákona o zbraních a střelivu změny ve způsobu zabezpečení zbraní přepravovaných podnikatelem v oboru zbraně a střelivo apod.


plk. Mgr. Ivo Tesař, Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál
mjr. Mgr. Petra Vedrová, 10. 6. 2014
«

_________________
člen LEX z.s. - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní | www.facebook.com/gunlex


úte 10.6.2014, 21:47
Profil Zobrazit autorovy stránky
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2006
Příspěvky: 562
Příspěvek Re: „Zbraňová amnestie“ 2014
zaujímavé


úte 10.6.2014, 22:17
Profil

Registrován: 10/2010
Příspěvky: 84
Bydliště: Plzeň
Příspěvek Re: „Zbraňová amnestie“ 2014
Díky za info. Na strelectvi se mi nedostalo odpovědi, zkusím se zeptat zde, snad tu bude někdo, kdo již amnestoval.... když budu mít zbraň, která je celkem šrot (koroze i hloubková atd.) ale sběratelsky je zajímavá, odevzdám ji při amnestii, můžu ji nechat přihlásit na A-čko? Nebo jak se v těhle případech postupuje? A na kolik vůbec vyamnestování jedné zbraně (puška/pistole) vyjde? Jestli jsou tam nějaké "skryté" poplatky nebo se platí jen přihlášení, případně nákupka? Děkuji.


stř 11.6.2014, 9:08
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 02/2011
Příspěvky: 613
Bydliště: Brno
Příspěvek Re: „Zbraňová amnestie“ 2014
Zbraňová amnestie

»...Dne 1.7.2014 nabývá účinnosti zákon č. 170/2013 Sb., kterým je významně novelizován zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních.

Vedle výrazných změn, např. zavedení centrálního registru zbraní, prodloužení platnosti zbrojních průkazů z 5 na 10 let, možnost získat zbrojní průkaz skupiny C k loveckým účelům i bez platného loveckého lístku, vzdání se zbrojního průkazu, změnu správních poplatků na úseku zbraní, nově za přijetí přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti, nové zkušební testové otázky apod., obsahuje tato novela zákona o zbraních i zánik trestnosti nedovoleného ozbrojování, tzv. zbraňovou amnestii.

V období od 1. 7. 2014 do 31. 12. 2014 je možné odevzdat na kterékoliv služebně PČR nelegálně drženou zbraň, registrované části zbraně (hlaveň, hlavňový svazek, závěr nebo rám zbraně) nebo střelivo.

Po provedení nezbytných administrativních a technických úkonů ze strany policie (např. prověření, že nejde o zbraň v pátrání, že s ní nebyl spáchán trestný čin apod.) může ten, kdo zbraň v tomto období odevzdá, požádat o její dodatečnou registraci nebo ji může přenechat ve prospěch státu. Důležité je, že při odevzdání zbraně nesmí být po občanovi vyžadováno jakékoliv vysvětlení k jejímu neoprávněnému držení.

plk. Mgr. Miroslav Kříž
Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál«


URL | http://www.policie.cz/clanek/krajske-re ... estie.aspx

_________________
člen LEX z.s. - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní | www.facebook.com/gunlex


stř 25.6.2014, 16:24
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  



Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI