Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 10.12.2018, 14:35Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
 Zlobou proti sebeobraně: odpůrci zbraní očima psychologa 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13174
Bydliště: mám
Příspěvek Zlobou proti sebeobraně: odpůrci zbraní očima psychologa
(článek je zkrácen; původní verze je na http://www.defendu.com/psycharticle.htm )

:arrow: "Nepotřebujete zbraň; policie vás ochrání."
:arrow: "Kdyby lidé nosili zbraně, byly by vraždy kvůli parkovacím místům a hlučným večírkům."
:arrow: "Já jsem pacifista. Lidé, kteří jsou osvícení a vnitřně uvědomělí, by zbraně mít neměli."
:arrow: "Radši bych se nechala znásilnit, než aby mne zachraňoval nějaký magor s pistolí."


Zhruba před rokem jsem dostala e-mail od člena místní židovské organizace. Autor trval na tom, že lidé nemají právo na nošení zbraní, protože on nechce být zavražděn, bude-li některý z jeho sousedů mít "blbej den". Odpověděla jsem mu otázkou, proč si myslí, že by ho jeho sousedi měli chtít zavraždit. Odpověď jsem, pochopitelně, nedostala.

Jak tento dopisovatel "ví", že by ho jeho sousedi zavraždili, kdyby měli zbraň? Neví. To, co vlastně napsal, bylo, že kdyby ON měl zbraň, mohl by zavraždit svého souseda kvůli tomu, že mu zaparkoval na jeho místě, nebo si pouštěl muziku příliš nahlas, nebo měl prostě špatný den. Psychologové tomu říkají "projekce" - podvědomé promítání svých vlastních nepřijatelných pocitů do jiných lidí, aby se s nimi nemusel vyrovnávat sám. V některých případech projektující místo do osoby promítá své pocity do věci - například zbraně.

Projekce je obranný mechanismus, který pracuje podvědomě. Tudíž, pokud bych se svého dopisovatele zeptala, zda by on sám chtěl zavraždit své sousedy, vehementně by to popíral a trval by na tom, že oni chtějí zavraždit jeho.

Všichni lidé mají násilné, a dokonce i vražedné impulsy. Občas například slyšíte:"Já bych ho nejradši zabil" nebo "Udělej to ještě jednou a zabiju tě". Tito lidé ve skutečnosti nechtějí nikoho zabít; pouze dávají najevo hněv a frustraci. Většina lidí si dokáže tyto pocity přiznat, aniž by je to nutilo jednat nepřiměřeným a destruktivním způsobem.

Někteří lidé však nejsou schopni vědomě připustit, že mají takové "nepřijatelné" pocity. Mohou věřit, že pokud si takové pocity připustí, nedokážou je ovládat. Mohou věřit, že "dobří lidé" tyto pocity nemají, když je ve skutečnosti má každý.

(Toto samozřejmě platí pouze u běžných lidí, kteří jsou ohledně zbraní neinformovaní nebo dezinformovaní. Lidé, kteří úmyslně rozpoutávají hysterii kolem zbraní, aby získali popularitu, politické body či jiné výhody, jsou něco zcela jiného.)


Další psychologická obrana běžná u odpůrců zbraní je POPŘENÍ, tj. odmítnutí přijmout realitu dané situace. Je zjevné, že žijeme v nebezpečné společnosti, kde zločinci napadají nevinné lidi. Téměř každý se někdy stal obětí trestného činu nebo zná někoho, kdo se jí stal. Stejně tak je zjevné, že policie nemůže chránit každého 24 hodin denně, ani to není její povinnost. Přesto tito lidé, navzdory všem důkazům, budou tvrdit, že "policie vás ochrání" nebo "tady se to stát nemůže", přičemž "to" je cokoli od přepadení po masovou vraždu. Tito lidé popírají realitu, protože kdyby ji připustili, cítili by se zranitelní a bezmocní.

Dalším obranným mechanismem je OPAČNÁ REAKCE. Nastává, když lidská mysl obrátí "nepřijatelné" pocity v jejich přesný opak. Lidé, kteří v sobě mají silnou agresivitu, se často prohlašují za přesvědčené pacifisty a odmítají jíst maso, nebo byť i zabít švába. Takovíto lidé často nalézají útočiště v různých duchovních disciplínách a věří, že jsou "nadřazeni" těm "méně civilizovaným", kteří se zabývají "násilnými činnostmi" jako lov nebo sportovní střelba.

Toto není míněno jako napadení mnoha skvělých lidí, kteří jsou pacifisté, duchovně založení, vegetariáni nebo mají rádi zvířata. Podstatné není přesvědčení, ale způsob, jak jej člověk prožívá a projevuje. Upřímní pacifisté všeobecně projevují vůči druhým dobrou vůli, i vůči těm, s nimiž nesouhlasí, a snaží se přesvědčit ostatní vlastním příkladem chování, o němž věří, že je správné. Srovnejte si takovéhoto pacifistu s člověkem, který chce postavit sebeobranu mimo zákon a věří, že nevinní lidé mají povinnost se pro dobro společnosti raději nechat znásilnit nebo zabít. Skutečně duchovně založený, pacifistický člověk nebude své přesvědčení ostatním vnucovat, a jeho pohnutky jsou všeobecně pozitivní, zatímco pro "militantního pacifistu" je to způsob, jak sociálně přijatelným způsobem napadnout předmět své nenávisti, aniž by si vůbec musel svou nenávist připustit.

Obranné mechanismy jsou normální. Každý je ve větší či menší míře má a často člověku v životě pomáhají. Jsou-li však přehnané, mohou člověku pokřivit vnímání reality. Navíc se několik obranných mechanismů může složit dohromady. V případě mého dopisovatele mu projekce vytvořila svět, ve kterém ho jeho sousedi chtějí zavraždit. Tím se stal rozzlobeným a vystrašeným, a potřeboval další obranné mechanismy, aby se s tím vyrovnal. Proto použil další projekci, aby svůj hněv připsal ostatním; použil popření, že v tomto světě, kde ho každý chce zabít a kde je bezmocný, je nějaké nebezpečí, proti němuž je třeba se bránit; a použil opačnou reakci, kdy se pokusil ovlivnit život všech ostatních, protože jeho vlastní život se tak děsivě vymknul z kolejí.

HNĚV A ÚTOKY NEFUNGUJÍ
Většina držitelů zbraní se při konfrontaci s odpůrcem zbraní chová hněvivě a nepřátelsky. Je to pochopitelné, vezmeme-li v úvahu očerňování, pomluvy a obviňování, se kterým se často setkávají. Ale odpověď hněvem je kontraproduktivní.

Nijak nepomáhá zaútočit na člověka, kterého chcete přesvědčit. Cokoli, co posílí jeho obavy nebo hněv, pouze posílí jeho obrany. Vaším cílem je pomoci mu cítit se bezpečně a poskytnout mu zkušenosti a informace, aby se sám mohl informovaně rozhodnout.

BUĎTE TAKTNÍ
Nikdy se nesnažte rozbít obranný mechanismus silou. Pamatujte, že obranné mechanismy lidi chrání před pocity, s kterými se nedokážou vyrovnat, a vezmete-li jim tuto ochranu, můžete je vážně poškodit. A protože obranné mechanismy pracují podvědomě, nemá ani smysl takovému člověku ukázat tento článek nebo mu vysvětlovat, že používá obranné mechanismy.

Chcete-li se přiblížit mysli takovéto osoby, budete se muset potýkat jak s nelogickými myšlenkovými procesy, tak s emocionálními reakcemi na zbraně. Vaším cílem je přesvědčit jej, že jeho vnímání jiných lidí a zbraní je silně nepřesné a že ani ozbrojení občané, ani legální střelné zbraně pro něj nejsou hrozbou.

TECHNIKA ZRCADLA
Jeden z možných přístupů, je vracet odpůrci zbraní jeho názory neutrálním, tázavým způsobem. Tedy odpověď mému dopisovateli by mohla být:"Vy si tedy myslíte, že kdyby vaši sousedé měli zbraně, tak by vás zavraždili. Proč si to myslíte?" Opakováním toho, co vám tato osoba říká, a kladením otázek nenapadáte přímo jeho obrany, pouze ho přimějete nad svými názory přemýšlet.

Jiný příklad by mohl být "Proč si myslíte, že by učitelé mohli zastřelit vaše děti?", popřípadě "A proč svěřujete své děti lidem, o kterých si myslíte, že by je mohli zabít?" Pokud odpoví, že by to udělali, ale nemohou, protože ve škole nesmějí mít zbraně, zeptejte se, co by jim bránilo použít nůžky, baseballovou pálku nebo otrávení mléka.

Je důležité klást "otevřené" otázky, které nelze odpovědět prostým "ano" nebo "ne", ale vyžadují přemýšlení.

"CO BYSTE UDĚLAL VY?"
Jiná možnost je uvést ho do hypotetického scénáře, i když to je větší ohrožení jeho obran, a tudíž je to více riskantní.
Můžete se ho zeptat, jak by jednal se spolupracovníkem, který ho štve. Pravděpodobně odpoví, že by nikdy nesáhl k násilí, ale jiní lidé by mohli, zejména pokud by měli střelné zbraně. (Projekce.) Pak se jej můžete ptát, kdo jsou ti "jiní lidé", proč by měli svého spolupracovníka zastřelit, a co by tím získali.
Nesnažte se debatu "vyhrát". Nesnažte se jej ztrapnit. Pamatujte, že nikdo nepřiznává rád, že jeho hluboké přesvědčení je mylné. Nikdo rád neslyší "Já ti to říkal!". Buďte trpěliví a taktní. Budete-li k tomuto člověku arogantní, pohrdaví, útoční nebo hrubí, pouze jej přesvědčíte, že držitelé zbraní jsou arogantní a útoční lidé - kterým se zbraněmi není radno věřit!

TECHNIKA "JSTE TAM"
U mnoha lidí nemusejí mít racionální argumenty úspěch, zejména pokud spíš "cítí" než "myslí". Budete muset pracovat s jejich emocionálními odezvami na zbraně. Pamatujte, že většina lidí je naučena spojovat si zbraně se zabíjením a vraždami.

Jeden ze způsobů je postavit tuto osobu (nebo její rodinu) na hypotetickou scénu zločinu. "Představte si, že vaše žena je na parkovišti u supermarketu, a náhle ji chytnou dva muži. Jeden jí vyhrožuje nožem, zatímco druhý z ní trhá šaty. Pokud bych byl tam a měl svou zbraň, co byste chtěl, abych udělal? Co potom? Co kdyby policie nedorazila ani po pěti minutách?"
Prostě jej nechte odpovídat a mentálně procházet scénářem. Nediskutujte s jeho odpověďmi. Snažíte se do jeho mysli zasadit semínka, která mohou změnit jeho pocity. Neměli byste očekávat, že tyto metody budou okamžitě fungovat. Nebudou. Tento proces může trvat celé měsíce i roky. Ale funguje.

Ovšem nejlepším způsobem, jak rozpustit obranné mechanismy, je KOREKTIVNÍ ZÁŽITEK. Abyste ho odpůrci zbraní umožnil, je nejdříve třeba nechat jej promítnout jeho představy a obavy na vás. Pak mu místo argumentů můžete ukázat jejich mylnost svým chováním.

Dejme tomu, že vás odpůrce zbraní napadne tím, že prohlásí, že všichni držitelé střelných zbraní jsou militantní magoři, nebo se k vám bude chovat jako k militantnímu magorovi. Pokud se naštvete a nazvete ho pitomým pacifistou, jen ho přesvědčíte o jeho pravdě. Pokud místo toho zavedete řeč na filozofii, Shakespeara, chovatelství koček nebo balet Vaší dcery, dáte mu tím možnost si jeho mylné názory opravit.

Nejsilnější korektivní zkušenost je samozřejmě, vezmete-li takového člověka na střelnici nebo nějakou střeleckou událost, kde se místo s cvoky mávajícími kolem sebe zbraněmi setká se disciplinovanými a zodpovědnými lidmi, dbajícími na bezpečnost i zdvořilost a uvidí, že držitelé zbraní nejsou bezohledná, děsivá, nebezpečná monstra, ale lidé příjemní a vstřícní nejen ke svým rodinám a přátelům, ale i k cizím lidem.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://gunlex.cz/cti.php?cat=68&cl=475

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


čtv 13.4.2006, 16:44
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6772
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Uz jsem to psal na LEX - vybornej clanek...
Jenze to ma ale...
Tuhle taktiku muzou naopak odpurci pouzit na nas...
My na ne pouzijeme: "A proc by Vas mel soused chtit zastrelit"
A oni muzou pouzit: "A proc si myslis, ze ti hrozi nebezpeci, ze teda nosis zbran"..

Atd...
Takze na tuhle metodu opatrne... :-)

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
----------------------------------------------------------------------------------------------------
CZ75TS, Ruger SR1911, G17, G26, Astra, Taurus 905, CZ 858 Tactical, Saiga 12K, Marlin 308


čtv 13.4.2006, 17:56
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13174
Bydliště: mám
Příspěvek 
cmk: jednoducha odpoved - staci se podivat kolem sebe a nebo jakykoliv den na zpravy na Nove *40*

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


čtv 13.4.2006, 18:06
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6772
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Prave, ze na argumenty je potreba dat bacha... Na tohle ti odpurci reknou: "No prave, kazdou chvili nekdo, kdo nosi legalne zbran po nekom strili" :-)

Ale jinak jo, me je samozrejme jasny, ze mas pravdu, jen ta retorika kolem tohoneni bohuzel tak jednoducha :-(

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
----------------------------------------------------------------------------------------------------
CZ75TS, Ruger SR1911, G17, G26, Astra, Taurus 905, CZ 858 Tactical, Saiga 12K, Marlin 308


čtv 13.4.2006, 18:10
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2972
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
CMK: Odpoved zni: "Tak vidis, ze v dnesnim svete je to potreba k obrane, podsveti si zbrane sezene nelegalne, tim ze omezis legalni pristup ke zbranim jen zmensis sance normalni populace se branit (viz policie neni vsude)." :D

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


pát 14.4.2006, 10:46
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6772
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Starosta: Znova - me je to jasny... Argumentu jsou tisice a tisice... :-)
Jen pisu, ze ten clanek neni samospasitelnej pri debate s neznalym :-)

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
----------------------------------------------------------------------------------------------------
CZ75TS, Ruger SR1911, G17, G26, Astra, Taurus 905, CZ 858 Tactical, Saiga 12K, Marlin 308


pát 14.4.2006, 10:49
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2006
Příspěvky: 1403
Bydliště: MATRIX, jako všichni
Příspěvek 
cmk: To je pravda, ale je to hezký pohled do jejich způsobu uvažování :wink:


pát 14.4.2006, 11:43
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI