Zpřísněte vydávání pistolí, žádá 65 procent lidí


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Zpřísněte vydávání pistolí, žádá 65 procent lidí

Příspěvek od Jasik » pon 09.3.2009, 9:22

Zatímco Američané jsou národem střelců a kovbojů, Češi se projevují jako jejich pravý opak. V průzkumu agentury GfK, který exkluzivně dostala MF DNES, se 65 procent lidí vyslovilo pro to, aby se ještě zpřísnily podmínky pro vydávání zbrojních pasů. A dalších dvacet procent z nich by je civilistům sebralo úplně.
Podle policejních statistik Češi legálně vlastní 665 tisíc registrovaných zbraní a 309 tisíc lidí má zbrojní průkaz. Ilustrační foto.

České předpisy i tak patří k nejpřísnějším. Znovu se přitvrzovaly loni. Začal platit nový zákon zakazující přístup ke zbraním lidem, kteří holdují alkoholu nebo drogám.

Případ cizince z Karvinska, který zastřelil na oslavě čtyři lidi, opět vyvolal otázky, jestli se v Česku ke zbraním nedostávají i lidé, kteří je zneužijí.

Pistole – výsada movitých
Překvapující je, že častěji se zákazu zbraní dožadují muži než ženy. Jinak ho podporují hlavně lidé nad šedesát let. Podobně 57 procent Čechů ve výzkumu řeklo, že má z ozbrojených spoluobčanů strach.
Čím to, že český národ s tradicí myslivosti se pušek a pistolí tolik bojí?

"Před Listopadem Češi kromě myslivců zbraně neměli. Teď jich je docela dost. Češi problém vnímají tak, že hlavně bohatí mají zbraně, a chudí ne. Myslíme si, že se ozbrojují lidé, kterým stejně všechno projde," vysvětluje autor studie GfK Pavol Frič.

Frič připomíná třeba případ bývalého ředitele Českého Telecomu Gabriela Berdára, který byl v roce 2005 přepaden a pak na cestě do nemocnice střílel po autě dvou mladíků, o kterých si myslel, že to byli útočníci. Jejich vina se nikdy neprokázala a byla i nepravděpodobná.

Ve výzkumu padla i otázka, kolik lidí (nebo jejich příbuzných) má negativní zkušenost, že je někdo ohrožoval střelnou zbraní. Kladně odpovědělo sedm procent, což je v absolutních číslech neuvěřitelných 700 tisíc lidí.

Na každého držitele ZP připadají dvě zbraně
"Těžko říci, nakolik lidé přehánějí a odpověď ovlivnilo vyprávění hospodských historek. Je ale vidět, že to téma mezi lidmi žije. Nemuseli mít ani hlaveň před očima, ale mají pocit, že v jejich okolí to tak normálně funguje," komentuje to sociolog Frič.

Podle policejních statistik Češi legálně vlastní 665 tisíc registrovaných zbraní a 309 tisíc lidí má zbrojní průkaz. Na každého držitele průkazu připadají dvě zbraně. Jejich počet rok od roku stoupá.

Po každé tragické střelbě se vrací diskuse o tom, že by žadatel o zbrojní průkaz měl podstoupit i psychotesty. Naposledy se o tom hodně mluvilo po vraždě Václava Kočky, kterou spáchal Bohumír Ďuričko. Ten chyboval už jen tím, že se chodil se zbraní opíjet.

Zavedení psychotestů
"Byl bych určitě pro zavedení psychotestů, i když ani ty nevyřeší všechno," míní Radim Novák, který provozuje Střelecký portál. Doposud pro získání zbrojního průkazu stačí udělat písemný test ze znalosti zákona, projít zdravotní prohlídkou a umět zbraň rozebrat a složit.

Žadatele zkoušejí licencovaní komisaři, kteří si tím sami přivydělávají, takže je v jejich zájmu, aby žadatel prošel. Mluví se i o tom, že by policie měla právě tyto komisaře více kontrolovat.

V těchto měsících shodou okolností běží další "amnestie", při které mohou lidé beztrestně odevzdat na policii nelegální zbraň (jindy by jim hrozil trest za nedovolené ozbrojování). Amnestie trvá od února do července a už za její první dva týdny lidé odevzdali 193 nelegálních zbraní.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zprisnete-vydava ... domaci_pje

"Vytrhl" jsem pár vět z kontextu a vytučnil text. Něco jsou opravdu perly.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 225

Registrován: úte 05.2.2008, 13:33

Bydliště: Severní Plzeňsko

Příspěvek od O.Gun » pon 09.3.2009, 9:34

*4403* je to hnus!!!

do nekonečna omleté téma *75*:
lumpům je neseberou a slušný lidi budou otravovat *24*

FUJ!!!
O.Gun

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 09.3.2009, 9:48

GfK je v tom tak trochu nevinne - proste udelali pruzkum a okomentoali, co vyslo...

Smutne je to, co vyslo :-(

Ocividne to znamena, ze proti-zbranova nalejvarna funguje a naopak - pro-zbranova nikoliv.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 476

Registrován: stř 03.1.2007, 8:47

Zbraň: G19

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od JAKLA » pon 09.3.2009, 12:32

Najhoršie je že o tom môžu rozhodovať ľudia čo o tej problematike nemajú ani predstavu (a bohužiaľ netýka sa to iba zbraní). *4252*
Uživatelský avatar

Příspěvky: 524

Registrován: ned 05.6.2005, 13:51

Příspěvek od Glockmaniak » pon 09.3.2009, 12:34

Přesně. Nechápu, proč jsou v TV např. zakázány reklamy na zbraně. Stali by se tak pro spoustu lidí přijatelnější, protože by je viděli denně v televizi. Spousta lidí se zbraní bojí, ale nikdy jí nedržela v ruce. Revolveru říkají pistole a pistoli flinta. Ano i tací mezi námi jsou a tací hlasují proti. :D
Naposledy upravil(a) Glockmaniak dne pon 09.3.2009, 12:53, celkem upraveno 1 x.
Meč a kříž tělo jedno jest.
Moje zbraně: GLOCK 17 3.gen. osazený TLR-1 HL, CZ 75, SA vz.58
Uživatelský avatar

Příspěvky: 68

Registrován: čtv 22.1.2009, 14:08

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: Plzeň/Most

Příspěvek od ferda68 » pon 09.3.2009, 12:48

To pak tedy budou muset dělat psychotesty i žadatelé o řidičský průkaz. Protože co se dneska děje na silnici a co tam jezdí za psychopaty to si myslím, že je mnohem horší.
"Raději se dvakrát zeptat a být za blbého, než to jednou zkusit, a být bez zbrojáku "
GLOCK 19
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » pon 09.3.2009, 13:38

nevěřím statistice, kterou jsem sám nezfalšoval a u anket je to o znění otázek

zkuste se zeptat, jestli by raději měli za souseda bezúhonného sportovního střelce, nebo 5x zavřenýho nezaměstnanýho budižkničemu a rváče :wink:
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1122

Registrován: čtv 29.9.2005, 21:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Wien8, Praha8 ______________________ »» zbranekvalitne.cz ««

Příspěvek od MarK » pon 09.3.2009, 15:22

1) 7 % je určitě dost nadnesených,
2) 65 % - 7 % = 58 % rozhoduje podle předsudků.

Mimochodem, Radim Novák, to je ten co bez dovolení a odkazu kopíruje doslovně obsah mých stránek..... :mad: Tak jeho názor mě určitě zajímá... :roll:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 24

Registrován: ned 14.12.2008, 13:32

Zbraň: GLOCK

Bydliště: planeta Země

Příspěvek od Red Baron » pon 09.3.2009, 15:26

Jestli je v tom GfK nevině tak jen proto, že by takový průzkum vůbec neudělalo. Neboť je naprosto zřejmé že není možné udělat férový průzkum od reprezentativního vzorku včetně zadání a vyhodnocení během jednoho nebo dvou dnů. Jenom zadání takového průzkumu a skladba otázek chvilku trvá, cokoliv co je "uvařeno" jiným způsobem je špatně. Ale ja naprosto možné že autor článku si k tomu vzal průzkum vytvořený někdy v minulosti s nějakým jiným záměrem a tedy i zadáním, pak je ale jeho použití naprosto zcestné a mimo :roll: .
Uživatelský avatar

Příspěvky: 508

Registrován: stř 17.10.2007, 10:26

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Veselí nad Moravou/Praha

Příspěvek od snaper_mira » pon 09.3.2009, 16:19

Je mi z toho hnusně. Nejvíc mě štve, že kvůli jednomu kreténovi všechny slušný lidi házejí do jednoho pytle s ním. Možná jsem příliš velký pesimista, ale bojím se, že jednou přijde doba, kdy u nás nastane situace podle GB. Pokud se to tak stane, tak asi začnu balit fidlátka do USA :mad:
Fortis cadere, cedere non potest
(statečný muž padne, ale neustoupí)

Příspěvky: 120

Registrován: čtv 22.2.2007, 22:01

Zbraň: GLOCK

Bydliště: SR

Příspěvek od Blade » pon 09.3.2009, 18:04

Ziadny prieskum objektivny nikdy nebude, lebo:

1. Nikto ho zadarmo robit nebude a teda niekto to musi zaplatit.
2. Ten kto ho zaplatil, musi mat na takomto prieskume zaujem a to konkretne na jeho vysledku.

Ak budem predseda politickej strany a zaplatim milion eur za prieskum nazorov na svoju stranu, asi nebudem spokojny s vysledkom 99% - "Ste hajzli" :lol:

Aj sociologovia musia predsa z niecoho zit.
Nezabijaju zbrane, ale ludia.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Příspěvek od Albert » pon 09.3.2009, 18:35

No krom spousty jiných bludů mě docela pobavilo že zbraně vlastní pouze bohatí lidé a chudým vadí tato jejich výsada. Osobně vlastním dvě pistole a pracuji řekněme v dělnické profesi. Měl jsem tu čest zúčastnit se několika závodu dle pravidel LOS. Sice jsem to netušil ale přesto jsem tedy velice rád že jsem se dostal mezi horních deset tisíc, mezi onu pomyslnou smetánku... Cha chá to mě fakt pobavilo. Za chvíli jdu na noční do Škodovky a vězte že půjdu s nosem nahoru, náležitě pyšně se budu tvářit velmi důležitě!! Doufám že to na mě každý pozná jaký já jsem boháč a uctivě si mě budou považovati, chamraď jedna žebrácká he he he...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 508

Registrován: stř 17.10.2007, 10:26

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Veselí nad Moravou/Praha

Příspěvek od snaper_mira » pon 09.3.2009, 18:50

Jenom doufám že to bude mediální bublina sovisející s tímto případem, která za dva týdny splaskne a nebude to jek případ Kočka. :(
Fortis cadere, cedere non potest
(statečný muž padne, ale neustoupí)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 524

Registrován: ned 05.6.2005, 13:51

Příspěvek od Glockmaniak » pon 09.3.2009, 23:34

To Albert. Jojo, taky jsem se rázam dostal mezi elitu společnosti. Být mezi horními deseti tisíci je fakt super pocit. Hned se mi půjde líp na šichtu :D
Meč a kříž tělo jedno jest.
Moje zbraně: GLOCK 17 3.gen. osazený TLR-1 HL, CZ 75, SA vz.58
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » úte 10.3.2009, 9:10

Viděl jsem ten článek i v tištěné podobě a je tam GLOCK přes půl stránky :wink: Takže bychom to mohli použít i do "Glock a média"..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Příspěvek od Biggles » úte 10.3.2009, 9:25

Není nad to takhle rázem zbohatnout :lol: Mimochodem ten makedonec měl bouchačku nelegálně (dle aktualne.cz). Takže by se naopak mohla rozjet diskuze, že právě proto, aby se podobný případy nestávaly by měla bejt aspoň jedna krochna na živitele rodiny :twisted:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 121

Registrován: stř 09.5.2007, 19:54

Zbraň: G34,ZVI98 a 06,CZ858

Bydliště: Brno

Příspěvek od Irminia » úte 10.3.2009, 12:55

V ČR žije asi 300 000 držitelů zbraní, ale trestná činnost za použití legálně držené zbraně je mizivá. Asi 0, 075 % (!) z celkového počtu držitelů. Statisticky tvoří nejzodpovědnější průřezový vzorek populace u nás!
S vlídným slovem a pistolí v ruce se dostanete mnohem dál, než se samotným vlídným slovem. AL CAPONE
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Příspěvek od 4mike » úte 10.3.2009, 14:16

jestli to není tím, že tak zazobaný hovada jako my nemají důvod loupit :lol: :lol: :lol:
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: úte 14.10.2008, 15:20

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 6

Příspěvek od Globus » úte 10.3.2009, 17:11

Pánové, je hezký že my víme jak to je s nebezpečností legálních zbraní, ale vemte si že valná většina národa uvažje stylem: Máš zbraň? aha, takže jsi stejnej rapl jako ten makedonec a cheš vraždit... a pak si klidně sednou vožralý za volant, hrajou an automatech, doma mlátěj ženu, zneužívaj svoje dítě.... holt naše "normálnost" je v dnešní době těžká nemoc :roll:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » úte 17.3.2009, 9:03

A mame tu reakci autora:
Neradno zahrávat si s pistolníky
16. března 2009 0:00

Zápisník reportéra

Jestli existuje v Česku nějaká sociální skupina, která je opravdu extrémně háklivá na kritiku, jsou to majitelé zbrojních pasů a zbraní.

Minulé pondělí jsem napsal článek o tom, že většina Čechů si přeje kvůli obavám z násilí zpřísnit podmínky pro získání pistolí či zbraně civilistům rovnou sebrat.

Dostal jsem desítky rozhořčených reakcí. Střelci mi psali, že zabíjet dokáže i auto nebo šroubovák, a ať se tedy zavede zbrojní pas také na ně. Omlátili mi o hlavu i ty nejdrobnější odchylky v terminologii. Jeden drsnější čtenář mě rovnou vyzval, ať si najdu jinou práci, a nabídl mi, že mě zaměstná jako truhláře.

Nijak jsem se nechtěl dotknout slušných majitelů pistolí. Souhlasím, že zákaz legálních zbraní by byla chyba (viz článek na straně A4). Chápu argument, že by pak zůstaly jen v rukou zločinců. Zbraně navíc nechce zakázat MF DNES, ale lidé odpovídající ve výzkumu.

Jiná věc je, že ani slušná střelecká komunita zjevně nemá v Česku dobrou image. Ne že bych vás rovnou nutil pořádat „dny otevřených dveří na střelnici“, ale s tou pověstí už musíte něco udělat hlavně vy sami, páni pistolníci.

O autorovi| Jakub Pokorný, reportér MF DNES
Puvodni odkaz:
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=063 ... &c=1157150
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz