Přesun hostingu a aktualizace fóra, galerie a webu

Příspěvek od MujGLOCK.com » pát 06.10.2023, 14:47

Zajisté jste si všimli, že od konce minulého týdne nebylo dostupné fórum, i přesto, že hlavní web i fotogalerie nadále byly funkční.

Toto bylo vzhledem k naplánovaným následujícím krokům, které byly dlouhodobě připravovány tak, aby vše nakonec bylo plnohodnotně funkční. U většiny věcí nedošlo k neočekávanému jednání, pouze u fóra a proto se migrace protáhla až do úterních večerních hodin.

Na pozadí probíhaly tyto práce:
:arrow: kompletní přesun hostingu - bohužel jsme vzhledem k meziročně vzrůstajícím cenám za hostingové služby byly donuceni provést kompletní změnu hostingu a odejít tak od společnosti Pipni.cz, kde byl MujGLOCK hostován od 04.10.2005. Ano, tedy celkem 18 let. V souhrnu všeho se jednalo o 18 GB dat, která bylo třeba zazálohovat, přenést a ověřit funkčnost.

:arrow: kompletní přesun registrátora domény - v souvislosti s ukončením webhostingu došlo také k nutnosti obhospodařovat si DNS záznamy a z tohoto důvodu došlo ke změně registrátora, který umožňuje spravovat DNS záznamy, aniž by bylo nutné u něj využívat vlastní web/mail hosting. Zde jediným drobným zádrhelem bylo, že převod trvá z bezpečnostních důvodů týden, o který se samotná migrace zbytku prodloužila.

:arrow: kompletní přesun mailserveru - v souvislosti s ukončením webhostingu došlo také k ukončení mailserveru u poskytovatele Pipni. Došlo tedy k migraci celého mailserveru, jak s emailovými schránkami, tak i aliasy, které doživotně mohou využívat všichni stávající i minulí STD a VIP členové MujGLOCK. Vše bylo nutné ručně znovu nastavit (pouze pro zajímavost, máme 111 různých aliasů).

:arrow: aktualizace jádra fóra - původní webhosting běžel na PHP 5.3, respektive fórum samotné na phpBB 3.0.2 což již bylo samo o sobě neudržitelné a nebylo možné provést aktualizaci na nejnovější verzi, aniž by se neaktualizovalo i samotné PHP. Při přesunu došlo tedy jak k aktualizaci samotného PHP na verzi 7, ale také celého systému phpBB na verzi 3.3.10, která je plně nekompatibilní. Bohužel toto s sebou neslo neplánované postupné provádění verzí aktualizací, ale naštěstí se vše povedlo úspěšně zmigrovat (uživatelská data, nastavení, aj.). Původní styl fóra bohužel jeho původní autor neaktualizoval a proto bylo přistoupeno k nasazení stylu jiného - ten, který aktuálně vidíte.

:arrow: aktualizace jádra fotogalerie - zde se řešil totožný problém jako u fóra, s novou verzí PHP bylo nutné nasadit nejnovější verzi Coppermine a provést migraci dat a fotografií. Zde problémů bylo fakticky podstatně méně, než u fóra.

:arrow: aktualizace jádra webu - zde se řešil totožný problém jako u fóra, s novou verzí PHP bylo nutné upravit veškeré skripty a rovnou v souvislosti s úpravami došlo i k převodu celého webu z kódování Windows-1250 do kódování UTF-8.

Vše se snad povedlo tak, jak mělo a vše by mělo být plně funkční. Aktuálně hostujeme na serveru v Holandsku a snad to vydrží minimálně další dekádu.

Tímto apelujeme na všechny, pokud jste využívali například mailové aliasy, nebojte se vyzkoušet jejich funkčnost. Stejně tak prosíme, pokud narazíte na jakoukoliv chybu (nejenom zde na fóru, ale i na webu či v galerii), nebojte se to zde v tématu napsat.


Co a jak dál?

Co se týče samotného dalšího fungování, rádi bychom udrželi vše funkční, tak jak je, i v budoucnu. Zajisté víte, že došlo k utlumení společných veřejně vyhlašovaných akcí (i přesto, že je "tvrdé jádro" průběžně v kontaktu a stýká se). Také se již po několik let nevybírají žádné členské příspěvky, protože nám nepřišlo fér je vybírat a nic nepořádat (a tak je zase vrátit členům například formou slev z ubytování na srazech, apod.). Tento rok je také zároveň prvním rokem, kdy neoslovujeme s prosbou dovozce a tedy i platba za provoz domény bude čistě k naší tíži.

Pokud byste chtěli (stejně jako my), aby tento projekt přežil co nejdéle, můžete se podílet například drobným příspěvkem. Tento bude plně využit pouze na účely zajištění provozu. Úhradu lze provést přes bankovní převod, PayPal či Revolut - zájemcům rádi na vyžádání obratem zašleme platební údaje. Samozřejmě pokud budete chtít, můžete být zveřejněni na konci tohoto příspěvku v sekci Sponzoři, jako jistá forma poděkování.

Děkujeme všem za podporu (i tu nefinanční) a doufejme, že se s některými z vás společně setkáme minimálně na nějaké střelecké soutěži (LOS) nebo třeba příští rok vyjde sraz.


Sponzoři:
:arrow: zatím není žádný sponzor nebo si nepřeje být zveřejněn