Brno, město pistolníků
„Zbrojní průkaz má totiž sedmnáct tisíc Brňanů, kteří vlastní přes 35 tisíc legálně držených střelných zbraní,“ vypočítala Jiřina Pokorná z brněnského policejního ředitelství.
Ve srovnání s rokem 2005 se počet držených střelných zbraní zvýšil o třicet procent. Statisticky tak připadá jedna zbraň na každého sedmého Brňana, který je starší osmnácti let a může si za přísných podmínek pořídit zbrojní průkaz. Brno je tak nad celorepublikovým průměrem, v Česku totiž připadá zbraň na každého jedenáctého člověka.
Experti na zbraně ovšem vědí, že mezi lidmi jsou stovky dalších zbraní, které nikdo neeviduje. „Přesný počet střelných zbraní mezi lidmi nelze ani odhadnout,“ tvrdí balistik Vítězslav Mička. Koupit je dokonce může kdokoliv i na internetu. A nejde jen o nějaké pistole. Třiatřicetiletý muž z Kuřimi na webu nedávno dokonce nabízel funkční samopal z II. světové války. Policisté ho dopadli přímo při prodeji samopalu MP40.
Podle Mičky existuje větší problém, a to dostupnost plynových pistolí. „Může si je koupit kdekdo. Plynovka je ale nejpoužívanější zbraní při loupežných přepadeních, protože je často k nerozeznání od pistole,“ dodal Mička.
„Každá zbraň má svou duši“
Kde kdo si myslí, že vypátrat vraha, který svou oběť zastřelil, není jednoduché. Opak je pravdou. Zvláštností mezi zločinci je fakt, že většinou střílí z legálně držené zbraně.
„Přes šedesát procent zločinů je spáchaných střelnou zbraní, která je registrovaná,“ potvrzuje kriminalista Vladimír Matoušek. Mezi nejoblíbenější patří pistole ráže devět milimetrů. Střela tohoto náboje může doletět do vzdálenosti až čtrnáct set metrů a po celou dráhu letu má smrtící účinek.
Zločinci ale používají i podstatně větší kalibry. Například lesní vrah Viktor Kalivoda vlastnil pistoli Glock s optickým zaměřovačem a velkokapacitním zásobníkem nábojů. „Je to model, který používají vojenské a policejní jednotky,“ upozorňuje balistik z Kriminalistického ústavu v Praze Bohumil Planka. Kalivodu, jenž před více než pěti lety zastřelil v Nedvědici na Brněnsku starší manželskou dvojici, ale prozradila právě speciální zbraň, která byla registrovaná. A přestože po činu odjel do stovky kilometrů vzdáleného místa svého bydliště, policisté ho za pár dní dopadli.
Mezi raritami, které leží v balistických skladech, jsou však k vidění i zbraně domácí výroby. Většinou jde o pistole. Ty si někteří kutilové vyrábějí z nejrůznějších materiálů. Například z kovové trubky. „Někteří jsou tak šikovní, že zbraň dokážou udělat velmi precizně,“ zdůrazňuje expert na balistiku Vítězslav Mička, kterému ročně projde rukama přes dva tisíce různých střelných zbraní. „Jiné po domácku vyrobené pistole jsou zase různě poslepované či posvařované. Někdy mám strach z toho vystřelit, ale každá zbraň se musí podrobit expertize,“ říká balistik.
Teprve po zkoumání zkušebního výstřelu kriminalisté zjistí, jaký je životopis zbraně. „Každá má svou duši, svůj příběh,“ říká Mička. Dlouhý příběh měl za sebou i samopal MP40, který se začátkem ledna snažil prodat na internetu třiatřicetiletý muž z Kuřimi. Netušil ale, že kupujícími budou policisté.
„V takovém stavu ho nemají ani v muzeu. Navíc dobře vyšívá,“ chlubil se muž zbraní, které se za za druhé světové války říkávalo Hitlerova kosa. Samopal v dobrém technickém stavu, z něhož by se dalo okamžitě střílet, nabízel sběratel zbraní za sedmasedmdesát tisíc korun. Policisté při domovní prohlídce našli u muže i další zbraně. Ty už měl legálně. „Některé jsme mu dokonce záviděli, protože byly v perfektním stavu,“ doplňuje kriminalista Miroslav Klusáček.
Na zálibu v německých zbraních doplatili před lety dva mladíci, jejichž mrtvoly našli policisté v bazénu. Muži na sobě měli uniformy SS a oba měli prostřelné hlavy. Díky balistikům se pak zjistilo, že si muži zkoušeli popravu. Když omylem vyšel výstřel a jeden z mladíků spadl do bazénu, jeho kamarád to neunesl a spáchal sebevraždu.
Často policisté objeví nelegálně držené zbraně i jinak než při zločinu. V polovině ledna si pětapadesátiletý muž z Nového Lískovce opatřil pistoli, jež byla chloubu výzbroje jugoslávských milicí, a tu mu sebral devatenáctiletý syn. Potřeboval peníze a snažil se pistoli se čtyřmi ostrými náboji v zásobníku udat v zastavárně. „Když se o to začala policie zajímat, zjistila, že muž nemá k držení zbraně oprávnění. Za nedovolené ozbrojování mu teď hrozí až dva roky vězení,“ uvedl brněnský policejní mluvčí Petr Nečesánek.
Puvodni odkaz:
http://www.sedmicka.cz/brno-vyskov/clanek?id=249095
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."